Kahramanmaraş Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Kahramanmaraş Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kahramanmaraş Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

         Kahramanmaraş Kalesi Hakkında Bilgiler         

Kale, Şehrin  tam merkezin de ve en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen yerde bulunuyor. Yapım tarihi net olarak bilinmese de yapılan Arkeolojik çalışmalar sonrasında Kale, Geç Hitit Döneminde (M.Ö. IX. yüzyıl) yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale, Geçmişten günümüze Asurlar, Persler, Kapadokya Krallığı, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devleti dönemlerinde çeşitli eklemeler ve tamiratlar yapılarak günümüzde ki son halini almıştır.

Kale, şehrin tam merkezinde ve yüksek bir tepede bulunuyor. Bulunduğu yer itibariyle çok stratejik bir yerdedir. Kare bir plan üzerine yapılmış olup, Kale Burçlarının dış duvarları kesme taş, iç duvarları ise moloz taştan yapılmıştır.Kalenin surları ortalama 1.70 metre uzunluğundadır. Eyliva Çelelebi 17. Yy!da Maraş ilini ziyaret etmiş ve ziyaret sonrası maraş kalesinden bahsederken, Hititler Döneminden Kalma Kale kapısında yer aldığı belirttiği Maraş Aslanı bulunduğu ayrıca, 1 cami ve 100 haneli bir mahalle den oluştuğunu bahsetmiştir.

OKUMALISIN  Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti

Kahramanmaraş Kalesi Türk Müzecilik tarihinin en eski örneklerinden bir tanesidir. Günümüzde orijinalliğini büyük ölçüde yitirmiştir. Günümüzde Kale içerisi park olarak düzenlenmiş  ve Kalede Fransız işgalinde halkın şehri savunması anısına 1936 yılında Kurtuluş Anıtı dikilmiştir. Ayrıca Kale çevresinde Minyatür Kurtuluş Müzesi, Yörük Çadırı ve Kafeterya bulunuyor.

               Kahramanmaraş Kalesi Giriş Ücreti             

Maraş Kalesine Giriş Ücretsizdir.

        Kahramanmaraş Kalesi’ne Nasıl Gidilir?            

Şehrin merkezinde olmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. İster şahsi arabanız ile gelin gelin ister Toplu taşıma ile gelin çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelecekler, Kale ye giden herhangi bir dolmuşa bindikten sonra inince yokuş yukarı yürümeniz gerekiyor. Navigasyon ile  gelmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.