Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu Nerede – Nasıl Gidilir?

Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu Nerede-Nasıl Gidilir? – Denizli Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu Hakkında;

Denizli ilinin Honaz ilçesi Kaklık Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bu yapı, Yer Altı Pamukkale’si alarak bilinmektedir. Halk arasında Küçük Pamukkale veya Mağara Pamukkale olarak adlandırılmaktadır. İnsanların ilk doğal barınakları olarak bilinen mağaralar günümüzde doğal güzellik olarak ziyaret edilmektedir. Mağara oluşumu bakımından bir çöküntü obruğudur, aynı zamanda içerisinde Pamukkale Travertenlerini andıran yapısıyla da ilgi görmektedir.

Kaklık Mağarası, Yerin 5 ila 10 metre arasında derinliğe sahip, toplam uzunluğu 190 metredir. Tavan yüksekliği iye yer yer 3-5 metre arasında bulunmaktadır. Giriş Kapısının dar olması sebebiyle içerisi karanlıktır. Aydınlatmalar olsa da yer yer karanlık olduğu göze çarpıyor.

Kaklık Mağarası, Mesozoik kireçtaşları, Eeosen marn, kil, kumtaşı, yaşlı kil, kum ile kuveternere ait traverten ve alüvyonlardan oluşmaktadır. Mağara içerisinde, Sarkık ve dikitler, travertenler, damla taşlar, havuz ve sarmaşık yosun gibi bitki türleri bulunmaktadır. Kaklık Mağarasının en ilgi gören kısmı, içerisinde bulunan havuzların Pamukkale de ki gibi basamak basamak inmesidir. Bu yüzden buraya Yer Altı Pamukkale’si denmektedir.

OKUMALISIN  Tarsus Taşkuyu Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Mağara içerisinde bol miktarda termal su bulunuyor, bu sular Berrak, renksiz ve kükürt kokuludur. Ayrıca suyun bu özelliği bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Mağara gezinizi tamamladığınızda hemen yanında bulunan Yüzme Havuzu, Küçük Amfi Tiyatro, Seyir Alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu Giriş Ücreti;

Kaklık Mağarası Belediye Tarafından işletiliyor. Giriş Ücreti 3 TL.

Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu Ziyaret Saatleri;

Kaklık Mağarası haftanın yedi günü açıktır,

08.00-21.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu’na Nasıl Gidilir;

Denizli ilinin Honaz ilçesi Kaklık Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Kaklık Mağarası, Denizli il merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Denizli-Ankara yolunun 30. Km’dedir.

Denizli’nin Honaz ilçesindeki Kaklık mahallesinin 3 kilometre ilerisinde bulunan mağaraya belediye dolmuşları günün belirli saatlerinde kalkmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.