Kalehan Ecdat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KONYA

Kalehan Ecdat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KONYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kalehan Ecdat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Kalehan Ecdat Parkı Hakkında Bilgiler             

Kalehan Ecdat Parkı, Konya ilinin Selçuklu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Selçuklu ilçesine bağlı Yazır Mahallesi sınırları içerisindedir. Horozluhan Organize Sanayi Bölgesi yakınında bulunmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandırılan Selçuklu ve Osmanlı mimari örneklerini içeren bir parktır. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Otogar ve Yeni Büyükşehir Stadyum bölgesine kazandırılan 110 bin metrekarelik bir parktır.

Eserin içinde 12 bin 500 metrekare gölet yer almaktadır. Ayrıca Parkta; Osmanlı ve Selçuklu kameriyeleri, surlar içinde tarihi liman, Osmanlı Sokağı, Namazgah Çeşmesi, Seyir kulesi, Kule kafe, Değirmen, Deniz feneri, Osmanlı kahvehanesi, boğaz yalısı, Selçuklu giriş tagı, Osmanlı otağı amfi, Cami, Mehteran binası, Desenli bahçe, Hasbahçe, Selçuklu Hanı restoran, kamelyalar ve sosyal donatılar bulunuyor.

Selçuklu hanının restoran olarak hizmet verdiği, kamelyalar ve sosyal donatıların da yer aldığı parkın göletinde ise kayıklarla gezinti yapılabilmekte. Zırh ve kalkanıyla Osmanlı askerini canlandıran iki görevlinin nöbet beklediği kapıdan giren ziyaretçilere, parkta Yeniçeriler ile atlı Selçuklu askerleri eşlik ediyor. Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan ve çok sayıda eseri barından kente kazandırılan parkta, Selçuklu dönemi mimarisine uygun özellikte kervansaray inşa edildi. Toplantı salonu olarak hizmet verecek yerin, taç kapısı ve mimarisi dönemin izlerini taşıyor.

Parkın ismi yarışma sonucu belirlendi. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen isim yarışmasında 7 bin 194 önerinin arasından “Kalehan-Ecdat Bahçesi” adına karar verildi. Proje kapsamın ayrıca Tarihi Konya evlerinde hediyelik eşyalar sergilenmekte. Sergi alanları büyük ilgi görürken, Osmanlı kıraathanesinde Türk kahvesi ve çay ikramı yapılıyor. Gölet etrafında misafirlerin gezebileceği müstakil binalar Osmanlı yalısı şeklinde inşa edildi. Gölette de o dönemi andıran kayıklar yüzüyor.

                   Kalehan Ecdat Parkı Giriş Ücreti                 

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                      Kalehan Ecdat Parkı Nerede?                     

Konya ilinin Selçuklu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Selçuklu ilçesine bağlı Yazır Mahallesi sınırları içerisindedir. Horozluhan Organize Sanayi Bölgesi yakınında bulunmaktadır.

                  Kalehan Ecdat Parkına Nasıl Gidilir?           

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ile gelmek isteyen kişiler 52-A, 55-A, 59-A, 60-A, 86-A  otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler hususi araç kullanabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.