Anasayfa / Doğal Güzellikler / Kalem Adası Nerede-Nasıl Gidilir?

Kalem Adası Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kalem Adası Nerede-Nasıl Gidilir? – İzmir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kalem Adası

İzmir’in Dikili İlçesi Bademli Köyü’nde bulunan Türkiye’nin ilk ve tek ada oteli olma özelliğini taşımaktadır. Ana karaya 450 metre mesafe uzaklıkta olan ada akvaryumdan farksız denizi, palmiyeleri ve süslü bitki örtüsü ile yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Kalem Adası Hakkında;

Ege’nin incisi Kalem Adası, incecik kumsalı, turkuaz mavisi Mavi Bayraklı sahili, Botanik bahçeleri, zeytin ve palmiye ağaçları, bahçelerde yer alan kayıtlı tarihi eserleri ve eşsiz doğa güzelliklerini ziyaretçilerine sunmaktadır. Kalem Adası, MÖ 406 yılında Atina ile Sparta arasında 270 geminin katıldığı dönemin en büyük deniz savaşına tanıklık etmiştir. Adası etrafında yüzlerce geminin battığı bu savaş, Atina’nın zaferiyle sonuçlanmıştır. Bölgede M.Ö. 1200 yıllarına kadar dayanan antik yerleşim izlerine rastlanmaktadır.

Kalem adası, bölgeye tepeden bakan ve sönmüş bir yanardağ olan Karadağ denizin dibinde sıcak kumullar oluşmuştur. Gözlerden uzak, farklı mimarisiyle yurt içinden ve dışından gelen konuklara keyifli anlar yaşatmaktadır. Kalem Adası’nı bu kadar önemli yapan şey ise adanın coğrafi konumunun yanı sıra bir botanik bahçesi bulunmasıdır. 30 yılı aşkın bir sürede toplanan eserler, evler, bahçe duvarlarından tek tek toplanıp adaya getirilerek bir botanik bahçesine dönüştürülmüştür.

OKUMALISIN  Turistik Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Kalem Adasında Neler Yapılır;

Ada etrafında, kanoyla ada çevresinde gezebilir, çevresinde bulunan koylarda gezinmek isteyen misafirler için bot turları düzenlenmektedir. Ayrıca, TSSF onaylı tek yıldızdan üç yıldıza kadar dalış brövesi veren Su Sporları Merkezi’nde ister bröveli dalış ister deneme dalışı (Discovery) imkânları da bulunmaktadır.

Kalem Adasında Konaklama;

Kalem Adasının tek konaklama mekânı olan Oliviera Resort, özenle dekore edilmiş 50 odasının her birinde konaklama imkanlarıyla, deniz tatili sevenlerin en az bir kere ziyaret etmeleri gereken özel bir yerdir.

Kalem Adasına Nasıl Gidilir;

Adanın Denize olan uzaklığı 300 mt. Mesafededir.
Bademli ise Dikili’nin merkezine yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta eski bir Rum köyüdür. Kalem Adası’na ulaşmak için Dikili’nin Bademli Köyü’nden Deniz köy’e doğru ilerledikten sonra sağda ada otelinin tabelasını takip ederek varıyorsunuz.

Eğer adada konaklayacaksanız, Otelin misafirleri için hazırladığı özel botlarla ulaşabilirsiniz.

Kalem Adasına özel aracıyla gelmek isteyenler için de Bandırma Feribotu sadece 280 km uzaklıkta.

Kalem Adası, Dikili şehir merkezine 10 km., İzmir havalimanına 130 km., Edremit havalimanına 85 km. uzaklıktadır.

OKUMALISIN  Sarıalan Piknik Alanı ve Uludağ Teleferik İstasyonu

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sasalı Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Sasalı Kent Ormanı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sasalı Kent Ormanı – Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir