Kamilet Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kamilet Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kamilet Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?  – Artvin Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kamilet Vadisi

Kamilet Vadi Artvin ilinin Arhavi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Arhavi merkezden 15 Km uzaklıktadır. Kamilet Vadisi uzunluğu yaklaşık 30 km’dir. Doğası ile bizleri her zaman kendine hayran bırakan Karadeniz bölgesi, Bizlere muhteşem bir doğa mirası daha sunmaktadır. Arhavi ilçesinin en çok ziyaret edilen yerleri arasında üst sıralarda bulunuyor desek yanlış olmaz. Patika yoldan yürüyerek gidebiliyorsunuz. Ayakkabı seçiminizi ona göre yapmalısınız

Türkiye’nin en yüksek şelalesi olan Mençuna Şelalesi de bu vadide bulunmaktadır. Mençuna Şelalesi, 100 metre yükseklikten akan suyunun taşlara çarparak beyaz bir görüntü sunması farklı bir haz veriyor bizlere. Şelale’den dökülen sular 200 metrelik bir yolculuktan sonra Kamilet deresine akıp gidiyor. Ayrıca bu vadide soyu tükenmekte olan kırmızı benekli alabalık ile yine bu vadide üretilen kestane ve karakovan ballarıdır. Kamilet ve şahikaya ballarının yanında Mençuna Markası ile üretilen ”Mençuna Organik Kestane Balı”dır.

Kamilet Vadisi, bünyesinde bulunan 1100 civarında bitki çeşidiyle dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin 34 ekolojik bölgesini arasında yer almaktadır. Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi listesinde yer alan 87 tür Türkiye’de bulunmaktadır. Bunlardan üç tanesi Maviyemiş, noktalı orkide ve yabani sıklamen Kamilet Vadisinde yer almaktadır.

OKUMALISIN  Kayak Merkezleri 2021 Fiyatları - Telesiyej - Ekipman Kiralama Ücretleri?

Kamilet Vadisi Nerede?

Kamilet Vadi Artvin ilinin Arhavi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Arhavi merkezden 15 Km uzaklıktadır.

Kamilet Vadisi Nasıl Gidilir?

Rize tarafından gelecekler, Arhavi ilçesine girmeden Ortacalar levhasını takip ederek sağa doğru dönmeniz gerekiyor. Mençuna Şelalesi levhalarını da takip ettiğinizde e Çifte Kemer köprülerine kadar ilerleyiniz, daha Sonra köprüyü geçtiğinizde Mençuna Şelalesi tabelası çıkıyor, bu tabeladan sağa dönmeniz gerekiyor. Ardından dereyi sağınıza alarak devam edin, çay alım yeri ve Mençuna Restaurant’in olduğu yere geldiğinizde artık aracınızı bırakıp yürüme zamanı gelmiş oluyor.  Patika yolu takip ederek 15-20 dakikalık bir yürüyüşle Kamilet Vadisi’ne ulaşacaksınız.

Artvin Hopa tarafından gelenler ise; Arhavi şehir merkezine girerek beton köprüyü geçtikten sonra sola Ortacalar tarafını doğru gidip Mençuna Şelalesi tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.