Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Yer Seçimi – Yanımıza Neler Almalıyız hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Doğa severler bilirler Kamp yapmak ayrı bir zevk ve haz duygusudur. Doğanın size verdikleri kadar mutlu olmaktır kamp yapmak. Şehir gürültüsünden , İnsanlardan uzakta , sessiz sakin huzur içinde vakit geçirmektir. Yeni kamp yapacak arkadaşlarımızın aklında sorular olabilir, acaba kamp yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Kamp yeri seçimini önemi nedir? Kamp yaparken ateş yakmak gerekiyor mu? 

Bizlerde nacizane Kamp yaparken Nelere Dikkat etmeliyiz, Kısaca sizlere bilgiler vereceğiz..

Kampa Gideceğiniz Yeri Yakınıza Haber Verme;

Kampa Kimle giderseniz gidin gittiğiniz yerde Telefon çekmeyebilir yada başımıza bir şeyler gelebilir. bunun önlemini almak için evden çıkmadan önce ailemize veya yakın bir arkadaşımıza bilgi vermeliyiz. Uzun süreli  kamp yapılacaksa, bölgede Muhtara veya  jandarmaya haber vermek de faydalı olabilir. Eğer imkan var ise GPS cihazları da hem yön bulma hem de acil durumda oldukça faydalı olacaktır.

Kamp Çantasına Neler Bulunmalı;

Çadır, İlk yardım Çantası, Kamp Mutfağı Malzemeleri (Bıçak, Çatal, Bardak, Çay demliği, Yemek pişirme kabı,Tuz-Biber-Yağ), El feneri, Uyku tulumu, Mat, Harita, Çakmak veya Kibrit, Çöp Poşeti, Yemek malzemeleri ve En önemlisi Su bunları eksik etmeyin. Ayrıca, Yedek Kıyafet, Mont(mevsime göre) Power Bank, Çok Fonksiyonlu çakı, Kamp Ocağı, Peçete, Islak Mendil ve Kişisel Bakım Eşyaların almayı unutmayınız.

OKUMALISIN  Anıtkabir Nerede - Nasıl Gidilir?

Kamp Yeri Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar;

Kamp Yeri seçimi ne kadar önemli olabilir ki diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Bir ayı ile komşu olmaz, ya da yanınıza bir domuzun gelmesi.. Gece bir bakmışsınız su içinde yüzüyorsunuz veya üzerinize bir çığ düşmüş… Bunların olmasını istemiyorsanız, Bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

-Kamp kurmadan önce bölgede kamp yapacağınız alanı bir gezin, dolaşın ne var ne yok araştırın.

-Kampınızı Mümkün olduğunca Düz bir zemine kurunuz.

-Yerde çadırın altında sivri olabilecek şeylere dikkat edin. (Çadır Altlığı mutlaka kullanın)

-Cam, Diken, Küçük Dal parçaları çadırınızın tabanını yırtabilir.

-Rüzgarlı havalarda çadırınızı büyük kuru dalları olan bir ağacın altına kurmamaya özen gösterin. Rüzgar bu büyük kurumuş dalları kırıp çadırın üstüne düşmesine sebep olabilir.

-Kamp yeriniz araçların geçiş güzergahı üzerinde olamamalı, Aksi halde siz uyurken bir araç farkında olmadan çadırınızın üstünden geçebilir.

-Tuvalete yakın yerlerde çadır kurmayın, gece kokudan uyuyamazsınız.

-Milli park sınırları içerisinde kamp kuracak iseniz gece misafirleriniz olabilir, arada ses gürültü çıkartmak her zaman faydalı olacaktır.

OKUMALISIN  Lamos Kanyonu Nerede - Nasıl Gidilir?

-Gece yatmadan önce çadırınızın yakınına bir yere en az 10 metre uzak olsun, büyük odunlar ile ateş yakın, çadırınıza börtü böcek yaklaşmaz. Dikkat etmeniz gereken şey, Ateşi sakına yakın bir yere yakmayınız. Kıvılcımlar ateşinize sıçrayıp yangına sebep olabilir.

Çadırımızı Temizlerken Nelere Dikkat etmeliyiz.

-Çadırımızı temizlemeye başlamadan önce ıslak olarak katlamayın. Islak olarak katladıysanız mmkün olan ilk fırsatta açarak kurutun ve sonra paketleyin

-Çadırınızı asla çamaşır makinesinde yıkamayın,

-Çadırınızı asla kurutma makinesinde kurutmayın,

-Çadırınız kirlendiğinde nemli ıslak bir bezle veya yumuşak bir süngerle silerek temizleyiniz.

-Sabun yerine outdoor ekipmanlar için geliştirilmiş formülleri kullanmayı deneyiniz.

-Çamaşır suyu, çamaşır deterjanı kullanmak pek önerilmez, bunları kullandıkça çadırınızın kumaşı çabuk yıpranır.

NOT 1: Çadırınızın Havalandırmasını hiç bir zaman kapatmayınız..

NOT 2: Bilmediğiniz Mantar ve Otlardan uzak durun, zehirlenme ihtimali yaşayabilirsiniz.

NOT 3: Her akan dereden su içmeyiniz, Bildiğiniz ve daha önce test edilmiş su yerlerini terci ediniz.

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.