Kandıra‘da Gezilecek En İyi 10 Yer – Kandıra Gezi Rehberi – KOCAELİ

Kandıra‘da Gezilecek En İyi 10 Yer – Kandıra Gezi Rehberi – KOCAELİ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kandıra’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Kandıra’nın Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Kandıra‘da Gezilecek En İyi 10 Yer               

                                  1- Pembe Kayalıklar                             

Kandıra ilçesi sınırları içerisinde Keften mahallesinde bulunmaktadır. Doğal oluşumlu Pembe Renkli Kayalıklar, Yerli ve yabancılar tarafından ilgi görmektedir. Pembe Kayalıkların en önemli özelliği Suyun içerisinde yumuşak bir hal almasıyla farklı şekiller verilebilmesidir.

                                    2- Kefken Adası                                     

Ada, Cebeci sahili olarak bilinen yerin tam karşısında bulunmaktadır. Kefken Adasının En önemli özelliği Karadeniz’de  üzerinde insanın yaşadığı tek ada olmasıdır. Kefken Adası ayrıca 1. derece sit alanıdır. Ulaşmak isteyenler Cebeci Sahilinde tekneler ile gidebilir.

                                     3- Namazgah Barajı                             

Namazgah Deresi üzerine kurulan merkezi kil çekirdekli kaya dolgu tipi barajın toplam hacmi yaklaşık 25 m3’tür. Baraj ziyaretçilerine görsel bir şölen sunar. Özellikle Doğa Fotoğrafçıları ve Doğa da yürüyüş yapmak isteyen gezginler  tarafından yoğun ilgi görmektedir.

                                        4- Cebeci Plajı                           

Belediye tarafından işletilen bu yer, Büyüklüğü, donanımı ve aktiviteleri ile Yöre halkı tarafından en çok tercih edilen plajdır. Denizin hem sığ olması plajı tamamen kum olması çocuklu Aileler için tercih edilebilecek bir yerdir.

                                            5- Seyrek Kalesi                             

Bizans’lılar tarafından yapıldığı tahmin edilen bu kale, Küçük bir yarımada şeklinde denize uzanmasıyla küçük bir liman oluşturmaktadır. Eski Dönemlerden beri İskele vazifesi gören bu yerde Siperlerin olması Dünya Savaşlarında savunma amacıyla da kullanıldığını göstermektedir.

OKUMALISIN  Çankırı Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

                                   6- Ömerağzı Koyu                            

 

Karadeniz’e sahili olan en güzel koylardan bir tanesidir. Bölgede bulunan tesislerde konaklama yapabilir, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ömerağzı Koyu, piknik ve Kamp  yapılabilirliği açısından oldukça fazla tercih edilen bir alandır. Çam ağaçları altında kamp yapabilirsiniz.

                7- Babatepe ve Akçakoca Bey Anıtı                   

Akçakoca Bey’in kendisi ve ailesi hakkında bilinenler oldukça azdır. Öz Türkçe olan “Akça” ismi kayı geleneğinin izlerini taşıdığı biliniyor.  Akça’dan oluşan bu isim “oldukça, hayli beyaz” anlamındadır. “Koca” ise kocamış fiilinin kökü olup, “büyük, ihtiyar” anlamına gelmektedir.

Akçakoca Bey’in doğum tarihi 1234’tür. Yaşadığı dönemde Akçakoca-Sapanca-Kandıra bölgelerini alarak Osmanlı Beyliği’ne katmış ve tarihe “Kandıra Fatihi” olarak geçmiştir. Bu başarılı geçmişinden dolayı Adına Anıt dikilmiştir.

                            8- Uzunkum Tabiat Parkı                        

Türkiye’nin kuzeybatısında Kandıra ilçesinde kıyı alanı ilan edilen bir doğa parkıdır. İsmi gibi tam anlamıyla uzun kumsal olan Uzunkum, Cebeci köyünün doğusunda Karadeniz’de yer almaktadır. Bölgenin en bakir en sakin plajlardan diyebiliriz. Uzunkum Tabiat Parkının bir tarafı ormanlık bir tarafı deniz kenarı, orman içlerinde ve deniz kenarında kamp kurulabilir, piknik yapabilir ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

                                  9- Sardala Koyu                           

Sardala Koyu, çok bilinmeyen Ağva – Kefken’in tam ortasında yer alan Bağırganlı Köyü’ne yakın bir sahildir.  Kandıra’ya 25 km uzaklıktadır. Hafta sonları ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Sardala Koyu, bakir doğasıyla görülmeye değerdir. Koy, Doğasıyla insanı hayran bırakan bakir bir yerdir.

OKUMALISIN  Kumcağız Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Kamp - KOCAELİ

Son zamanlarda Birçok sosyal medya sayfasında ve haberlerde Türkiye’nin Phuket Adası olarak da haber olmuştur. Sardala Koyu, Adacıklarıyla, Kayalarıyla, Cennet Mağaralarıyla, Küçük kanyonlarıyla, iç gölleriyle, Kamp alanlarıyla ünlenmiş doğal zenginliğe sahip bir yerdir.

                             10- Kandıra Plajları                         

Kerpe Plajı, belediye tarafından işletilmekte ve Cankurtaran, şemsiye şezlong kiralama hizmetleri de vermektedir. Plajı, ortalama 100 metre uzunluğunda 50 metre genişliğindedir. Plajın tamamı Kumlu ve Denizi sığdır.

Kefken Plajı, Bölgenin tercih edilen plajları arasında bulunmaktadır. Büyük plaj, Küçük Plaj, Balıkçı Barınağı, Sahil Yürüyüş Yolu, Soyunma Kabinleri, Duşluklar, Restoran ve cafeterya hizmetleri bulunuyor.

Kumcağız Plajı, ortalama 200 metre uzunluğunda 50 metre genişliğinde etrafı Ağaçlar ile çevrilidir. Kumcağız Plajın tamamı Kumlu ve Denizi sığdır.
Denizin hem sığ olması plajı tamamen kum olması çocuklu Aileler için tercih edilebilecek bir yerdir.

Seyrek Plajı, Cebeci, Kefken, Kerpe plajlarına göre oldukça küçük ve sakin bir yapıya sahiptir. Bakıldığında bir plajda ziyade koy görünümünde. Aynı zamanda Palamur Koyu’nun hemen yakınında bulunmaktadır.  Plajın denizi kum değil taşlık alanlarda mevcut. Aynı zamanda etrafı kayalara çevrili olduğundan denizin dalgalı olduğu zamanlarda bile durgun bir su sağlıyor.

Bağırganlı Plajı, Deniz tertemiz, dalgası yok, kumu çok güzel dubalara kadar derinliği iyi sonra derinleşiyor sabah yosun temizliği bile yapılıyor.
Duş ücretsiz, Soyunma kabinleri ücretsiz, Cankurtaran var, Şezlong ve şemsiye bulunuyor.

Sarısu Plajı, Kandıra ilçesine 8 kilometre uzaklıktaki Babaköy sınırları içinde Sarısu Deresi’nin Karadeniz’le birleştiği yerde bulunuyor. Plaj, 1 kilometre uzunluğundaki kumsalı ve masmavi denizi ile gerek günübirlik turizm, gerekse çadır  kampı yapmaya uygun bir yerdir.


.
_____________________________________________________________________________________

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Kocaeli ilçeleri

Kocaeli Tarihi

Kocaeli Evleri

Kocaeli Kahvaltı Mekanları

Kocaeli Piknik Alanları

Kocaeli Gezilecek Yerler

Başiskele gezilecek yerler

Darıca gezilecek yerler

Çayırova gezilecek yerler

Dilovası gezilecek yerler

 Derince gezilecek yerler

Gölcük gezilecek yerler

Gebze gezilecek yerler

İzmit gezilecek yerler

Kartepe gezilecek yerler

Karamürsel gezilecek yerler

Körfez gezilecek yerler

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.