Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Nerede  – Nasıl Gidilir – Kimin Yaptığı Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Hakkında       

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyükçekmece ilçesine bağlı Dizdariye Mahallesi Kervansaray Sokakta yer almaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Kanuni Zigetvar Savaşı’na çıkarken Mimar Sinan tarafından 1566 yılında yapılır. Kervansaray’ın hemen yanında duran çeşme halen içme ve kullanma suyu olarak faal durumdadır.

 Klasik üslupta üç kanatlı kesme taştan yapılmış bir çeşmedir. Orta kanat diğerlerine nazaran biraz daha geniş ve yüksektir. Yan kanatlar orta bölüme göre açılı olarak geride kalmaktadır. Beşik tonozu andıran bir üst örtüsü vardır. Üç cepheyi dolaşan yalın bir korniş vardır. Kilit yaşlarında birer rozet bulunan sivri kemerli nişler halindeki kanatların içerisine küçük ayna taşları yerleştirilmiştir. Basık sivri kemerlerin üzengi taşları iç kısımdan yivlidir.

 

Merkezde yer alan sivri kemerli nişin içerisinde, iki yanında dalgalı kaşkemer motifi ve tepesinde yanlardakine göre daha küçük kemer motifi içinde bir rozet bulunan iki satırlık 68X123 cm’lik taş üzerine kazıma ile kartuşlar içerisine alınmış sülüs yazım tekniği ile yazılmış kitabesi yer almaktadır.

OKUMALISIN  Milyon Taşı Nerede - Nasıl Gidilir - İstanbul Gezilecek Yerler?

“Kaçan bu çeşmesarı itdi bina”

“Süleyman Han Sultanı-ı muzaffer”

“Didi tarihin anın ehl-i tarih”

“Yine aktı cihana ab-ı Kevser sene 974”

Türkçesi;

Akan bu bol sulu çeşmeyi, zafer kazanmış Sultan Süleyman Han yaptırdı. Türbesini yaptırdı.

Tarihçiler bunu dile getirdi; Yine cihana Kevser suyu aktı. Yıl 974.

     Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Nerede?      

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyükçekmece ilçesine bağlı Dizdariye Mahallesi Kervansaray Sokakta yer almaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler,  142B, 300, 401T, HT48 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Minibüs ile gelmek isteyenler,  MİNİBÜS: BL – 101 ile ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.