Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Kapadokya Uçhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kapadokya Uçhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kapadokya Uçhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Nevşehir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kapadokya Uçhisar Kalesi

Nevşehir il merkezine 5 km mesafedeki Uçhisar beldesi içerisinde yer alan Kapadok­ya’nın hemen hemen her yerinden görülebilen bölgenin En Büyük Peribacasıdır. Uçhisar Kalesine çıktığınızda tüm Kapadokya Bölgesini izleme fırsatı yakalıyorsunuz.

Uçhisar Kalesi, Yan yana iki peribacasından oluşmaktadır. Halk arasında büyü olan peribacasına  “Ağanın Kalesi”, kü­çük olan peribacasına “Çavuşun Kalesi” denilmektedir. Kale, Roma Döneminde Oyma yöntemi ile yapılmış çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mezar, mahzenden oluşmaktadır. Şimdi sizlere Uçhisar Kalesinin Tarihi Hakkında Kısa Bilgilendirme yapacağız.

Kapadokya Uçhisar Kalesi Hakkında;

Roma döneminde Arap Akınlarından korunmak amacıyla içleri oyularak sığınak, Depo, Ev ve mahzen başta olmak üzere yapılan savunma ve gözetleme yeridir. Kapadokya da bulunan Yeraltı şehirlerinde olduğu gibi Kalenin içinde de gizli yollar, odalar, tüneller, mezarlar bile bulunuyor Hatta yapımında savunma amaçlı Kalenin üzerine büyük gülleleri de yerleştirilmiştir.

Türkler Anadolu’ya yerleşmeye başladığı zamandan itibaren Kapadokya önemini hala korumuştur. Özellikle Uçhisar ’da yerleşen halk, Uçhisar Kalesini Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde de Korunma ve sığınma merkezi olarak kullanmışlardır.

OKUMALISIN  Acıpayam Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – DENİZLİ

Uçhisar İsmi, O dönemde kurulan beyliklerin en uç sınırı, doğu sınırı olarak tabir edildiğinden dolayı Kalenin ismi Uçhisar olarak kaldığı söylenmektedir. 1530 yılında yapılan nüfus sayımında Uçhisar ‘da yaklaşık 3000 kişinin yaşadığı bilinmektedir.

Kapadokya Uçhisar Kalesi Giriş Ücreti

Öğrenci: 4 TL

Tam    : 8 TL 

Uçhisar Kalesi Çalışma Saatleri:

Haftanın 7 günü

Sabah: 07:00 – Akşam: 17:30

Kapadokya Uçhisar Kalesine Nasıl Gidilir;

Nevşehir’den Uçhisar’a ilk otobüs 07:30 dan başlayarak her yarım saatte olacak şekilde araçlar kalkmaktadır. Son kalkan araç saat 19:00 ‘dur.

Şahsi aracınızla gelecekseniz eğer, Ürgüp ve Göreme yolu üstünde bulunmaktadır. Tabelalar yardımıyla bulabilirsiniz. Uçhisar beldesine geldiğinizde Uçhisar Kalesigösterişli heybeti ve büyüklüğü ile dikkatinizi hemen çekecektir.

Uçhisar-Nevşehir arası 8 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 12 dakika sürecektir

Nevşehir Havalimanı’ndan yaklaşık 1 saat 10 dakikalık yolculuk sonrasında ulaşabilirler.

Nevşehir ilinin Bazı İllere olan Uzaklığı;

  • Nevşehir-Aksaray arası 75 km ve 1 saat, 4 dakikadır.
  • Nevşehir-Kayseri arası 81 km ve 1 saat, 9 dakikadır.
  • Nevşehir-Kırşehir arası 91 km ve 1 saat, 18 dakikadır.
  • Nevşehir-Niğde arası 82 km ve 1 saat, 10 dakikadır.
  • Nevşehir-Sivas arası 276 km ve 3 saat, 57 dakikadır.
  • Nevşehir-Ankara arası 277 km ve 3 saat, 57 dakikadır.
  • Nevşehir-İstanbul arası 730 km ve 10 saat, 26 dakikadır.
  • Nevşehir-İzmir arası 767 km ve 10 saat, 57 dakikadır.
OKUMALISIN  Molla Çelebi Cami Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir