Kapıkaya Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ADANA

Kapıkaya Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ADANA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kapıkaya Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Yürüyüş Parkuru hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Kapıkaya Kanyonu Hakkında Bilgiler                 

Kapıkaya Kanyonu, Adana ilinin Karaisalı ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Kanyon Adana’ya 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kanyonun ortalama yüksekliği 200 metre civarında olup kanyonun ortasında Çakıt Çayı geçmektedir. Kanyonda yaklaşık 7250 metrelik bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır.  Kanyonun oluşmasında tektonik çöküntüler ve Çakıt Çayının etkisi olmuştur.

Bölgede yüzlerce çeşit bitki bulunmaktadır, çınar ağaçları, meşe, kızıl çam, zakkum ve erguvanlar yoğun olarak görülmektedir. Kanyon 2014 yılında Orman Genel Müdürlüğü, Karaisalı Belediyesi ve Özel İdare tarafından yapılan çalışmalar sonucunda güzel bir yürüyüş parkuru oluşturulmuştur.

                          Kapıkaya Kanyonu Giriş Ücreti                 

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Kanyonu gezdikten sonra kesinlikle gitmeniz gereken bir yerde VARDA KÖPÜRSÜ’dür. Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) köyü’nde bulunan, yöre halkı tarafından “Koca Köprü” diye anılan Hacıkırı Demiryolu Köprüsü’ne aynı zamanda çeşitli hikâyelerle özdeşleştirilerek Varda Köprüsü’de denilmektedir. Adana’ya uzaklığı karayolu ile Karaisalı üzerinden 64 km’dir. Demir yolu ile Adana İstasyonu’na mesafesi 63 km’dir.

 Varda Köprüsü Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

Adana – İl Kültür Turizm Müdürlüğü İletişim Numaraları; 

TEL : 0322 458 84 28
           0322 458 84 31
           0322 459 16 46
           0322 458 66 68

                      Kapıkaya Kanyonu’na Nasıl Gidilir?                   

Kanyona toplu taşıma aracı gitmemektedir. Kanyona özel aracınızla gitmeniz gerekmektedir. Kanyona ulaşmanız için ilk olarak Karaisalı ilçesine gideceksiniz daha sonra Karaisalı’dan Kapıkaya köyüne gidin. Kapıkaya köyünden 400 metre ilerde taş köprünün olduğu yer.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

  1. Zlatan dedi ki:

    Arkadaşlar bu yaz tadilat vardı orada gitmeden önce mutlaka telefon ile haber alarak gidin.. O kadar yolu boşa gitmiş olmayın!
    05.08.2019

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Yazımızın içerisinde bulunan, Adana il kültür ve turizm müdürlüğü iletişim adresinden arayarak bilgi alabilirsiniz.