Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik & Kamp

Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik & Kamp

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik & Kamp Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

                      Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede?                       

Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı köyü sınırları içerisinde yer alan kaynak şelalelerdir. Şelalelerden birisi Türkiye’nin En Yüksek ve Dünyanın ikinci En Yüksek Şelalesi olma özelliğini taşımaktadır.

Kapuzbaşı Şelaleleri Hakkında Bilgiler…

Dünyanın En Yüksek İkinci şelalesi durumunda olan Kapuzbaşı Şelalesi, görenleri adeta büyülüyor, şelalesinin aktığı yerin rakımı ise 700 metredir. Kapuzbaşı Şelalesi, Aladağların zirvesinde bulunan kar ve buzullardan beslenmektedir. Özellikle ilkbaharda kar sularının erimesiyle adeta gürül gürül akmaktadır. Şelaleye gelen ziyaretçiler buz gibi akan sularının serinliği ile serinlemektedirler.

Dünyanın En Yüksek İkinci Şelalesi….

Kapuzbaşı Şelalesi, Aladağ Milli Parkı sınırları içerisindedir. Aladağların 76 metre yüksekliğinden tepeden dökülür. Şelalenin tül gibi beyazlığı sizi mest eder. Kapuzbaşı bir şelaleleri bir tane değil, 3 tanesi yan yana olmak üzere toplamda 7 adet muhteşem şelale bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 2000 metre olan bölgeye, ilkbahar ayında gitmenizi tavsiye ederiz.

Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağlar trekking parkurunun en güzel durak noktalarından biridir. Adana-Kayseri arasındaki Aladağlar geçişini 5 günde tamamlayan gruplar, 4. Gününde buraya gelerek Şelalelerin yanında çadır kurup konaklamaktadırlar. Şelale çevrelerinde manzaraya karşı bir şeyler yiyebileceğiniz ve çay-kahve keyfi yapacağınız bungalov ev şeklinde yerler bulunuyor. Burada şelaleye karşı lezzetli yemekler yiyebilir, çay-kahve eşliğinde bu güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

              Kapuzbaşı Şelalesi Giriş Ücreti 2023               

2023 yılı itibari ile Giriş Ücreti

Mangal yapmak isteyenlerden ekstra ücret alınmaktadır..

Şahıs : 11 TL

İndirimli Şahıs: 5,50 TL

Bisiklet: 11 TL

Motorsiklet ve ATV: 22 TL

Otomobil, Kamyonet ve Pickup: 33 TL

Minibüs: 99 TL

Midibüs: 165 TL

Otobüs : 330 TL

Şelaleler, Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer aldığından, ücret ödemesi milli park girişinde yapılıyor.

Kapuzbaşı Şelaleleri ve Kamp Alanları

Kamp yapmayı severler için burada güzel mekanlar bulunuyor. Baştürk Dinlenme Tesisi, Kapuzbaşı kamp aktivitelerine özel bir alan bulunduruyor. Bunun yanında aynı tesisin bungalov evlerini de konaklama için kullanabilirsiniz.

            Kapuzbaşı Şelalesine Nasıl Gidilir?                    

Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri ili Yahyalı İlçesi Küçük çakır Köyü’nün kuzeyinde bulunan Ensenin Tepesi’nde yer almaktadır. Yahyalı ilçesine yaklaşık 55-65 km uzaklıktadır.

Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri Yahyalı ve Adana Aladağ ilçelerine yaklaşık 55 km, Kayseri’ye 145 km mesafede bulunmaktadır.

Kayseri-Develi yoluyla veya Kayseri –Yeşilhisar yoluyla Yahyalı ilçesine ulaşım sağlanabilir. Yahyalı’ya varıldıktan sonra şelalelere ulaşım için iki seçenek var.

Birincisi Yahyalı Dikme-Çamlıca-Ulupınar (55 km),

ikincisi ise Yahyalı-Dikme- Deli Ali Uşağı-Yeşilköy-Balcıçakırı (65 km) Yahyalı’dan 1.5 saatte gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.