Kara Mürsel Alp Bey Anıt Mezarı Nerede – Nasıl Gidilir – Kocaeli

Kara Mürsel Alp Bey Anıt Mezarı Nerede – Nasıl Gidilir – Kocaeli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kara Mürsel Alp Bey Anıt Mezarı  Nerede – Nasıl Gidilir – Kocaeli Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

Kara Mürsel Alp Bey Anıt Mezarı Nerede?

Kara Mürsel Alp Bey Anıt Mezarı, Kocaeli ilinin Karamürsel İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Kara Mürsel Alp Bey Kimdir?

Mürsel Alp, Osmanlı tarihinin ilk Amiralidir. 19. Yy.da yaşamıştır. Karasi Beyliği Komutanlarındandır. Orhan Bey kendisi İzmit Körfezi’nin Güney Kıyılarını ve Şuan ki Karamürsel Kıyılarını Bizanslıların elinden alması görevini vermiş ve bu görevi layıkı ile yerine getirmiştir.1326 yılında İzmit Körfezi’nin güney kıyılarını ele geçirmiştir. 1327 yılında İlk Osmanlı Tersanesinin burada kurmuş ve kendi tasarımı olan ilk Osmanlı gemilerinin burada yapmıştır.

Orhan Gazi, Mürsel Alp’e görevlerindeki üstün başarısı ve kahramanlıklarından dolayı göz pek, cesur anlamına gelen KARA lakabını vermiştir.

Osmanlı’nın ilk Amirali, İlk Gemi inşaat mühendisi olan Karamürsel Alp, Ölmeden önce verdiği vasiyetinde ‘’Beni Öyle bir yere gömün ki sırtım Dağlara dayansın, Kucağıma Deniz verin, Daima donanma Göreyim’’ demiş.  Vasiyeti üzerine Karamürsel Alp, Kendi adını taşıyan ilçede kurmuş olduğu tersanenin arka tarafında denize bakan bir yere defnedilmiştir.

OKUMALISIN  İzmit Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Karamürsel Alp Bey Anıt Mezarı’na Nasıl Gidilir?

Kara Mürsel Alp Bey Anıt Mezarı, Kocaeli ilinin Karamürsel İlçesi sınırları içerisinde Amiral Caddesi olarak bilinen yerde bulunmaktadır. Karamürsel Belediyesi’nin tam karşısında bulunuyor.

Karamürsel Alp Bey Anıt Mezarına Toplu Taşıma ile Gidecekler;

Umuttepe – Eskiyol – İzmit arası hizmet veren 750 hat No’lu otobüslere binerek yakın bir konuma kadar ulaşabilirler.

Karamürsel Şehitlik – Terminal arası hizmet veren 781 hat No’lu otobüslere binerek yakın bir konuma kadar ulaşabilirler.

Gölcük Otogar – Gebze Teknik Üniversitesi arası hizmet veren 700 hat No’lu otobüslere binerek yakın bir konuma kadar ulaşabilirler.

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.