Karabaş Veli Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Karabaş Veli Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karabaş Veli Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Karaman Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Karabaş Veli Külliyesi Hakkında Kısa Bilgi;

Karabaş Veli Külliyesi, Karaman ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır.  Karaman merkeze bağlı Siyahser Mahallesinde bulunur. Merkeze yürüme mesafesindedir.

Karabaş Veli Külliyesi yapım tarihi ve yaptıran kişi hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Fakat XV. Yüzyıl Karamanoğulları döneminde inşa edildiği bilinmektedir. Kaynaklara bakıldığında yapının II. Abdülhamit döneminde onarıldığı bilgisine ulaşılmaktadır.

Karabaş Külliyesi iki bölüme ayrılmaktadır. Bu bölümler arasında Cami, Türbe ve İmarethane yer almaktadır. Cami dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiştir. Caminin kuzeyinde ise imarethane bulunur. İmarethane üç eyvanlı merkezi kubbeli bir biçimde inşa edilmiştir.

Karabaş Veli Külliyesi Nerede?

Karabaş Veli Külliyesi, Karaman ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır.  Karaman merkeze bağlı Siyahser Mahallesinde bulunur. Merkeze yürüme mesafesindedir.

Karabaş Veli Külliyesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelecekler öncelikle Karaman merkeze gelmelidir buradan külliye çok yakın konumdadır. Şehir merkezinden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Navigasyonu kullanarak gitmek isterseniz , altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Karaman Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.