Karacabey Cami ve Türbesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Karacabey Cami ve Türbesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karacabey Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?  – Ankara Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Karacabey Cami ve Türbesi Nerede;

Karacabey Camii ve Türbesi,  Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunur. Caminin yapım yılı olarak 1427’yılı olarak söylenmektedir. Cami içerisinde, Celaleddin Karacabey bin Abdullah’ın türbesi, çeşmesi ve bitişiğindeki Karacabey Hamamı ile beraber bu yer camii ve külliye şeklinde yapılmıştır. Ankara’da Sümer mahallesinde Hacettepe Üniversitesi Yerleşkesi içerisinde bulunmaktadır.

Karacabey Cami ve Türbesi Hakkında;

Karacabey Camii ve Külliyesi, Bir bahçe içerisinde geniş bir avlu içinde cami ve türbe ile avlu girişinin yakınındaki çeşme, bu yapılara uzak bir yerde çifte hamamla vakfiyesinde adı geçen mutfak, ahır ve mahzenden şeklinde dizayn edilmiştir.

Karacabey Cami, Anadolu’da yapılan birçok yapıdaki gibi büyük bir kubbeyle örtülü harim, bunun iki yanında birer tabhâne, mihrap önünde yarım kubbeyle örtülü sofa ve son cemaat revakından oluşan planıyla yapılmıştır. Karacabey Camiinin, Cümle kapısının kanatları ahşap işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Kapının yüzey kısmı küçük küçük yerleştirilen dikdörtgen panolardan oluşuyor. Caminin 1892 yılında gerçekleşen depremde yıkılan kıble duvarında neo-klasik üslûpta yeni bir mihrap yapılmıştır.

OKUMALISIN  Ankara Tepetaklak Ev ve Neşeli Köy Nerede - Nasıl Gidilir?

Türbe, Külliyenin bânisi, Çelebi Sultan Mehmed’in damadı Anadolu Beylerbeyi Celâleddin Karaca Bey’e aittir. Caminin kuzeybatısında bulunan türbe kapısı üzerindeki sülüs yazılı kitabeden anlaşılacağı gibi türbe Karaca Bey’e aittir. Bu Kitabede Karaca Bey’in 848 (1444) yılında vefat ettiği yazmaktadır. Ayrıca türbede Karacabey’in oğlu Ahmet Çelebi’ye ait sanduka da bulunmaktadır.

Karacabey Cami ve Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Kızılay’dan Nasıl Gidilir,

Dikimevi ‘ne giden Metro’ya binip Kurtuluş Durağında ininiz. Oradan Hacettepe Hastanesi içinden geçerek 5 dk. içinde orda olabilirsiniz.

Ulus’tan Nasıl Gidilir

Metro ile Ulus Metrosuna binip Kızılay Metrosundan aktarma yaparak gidebilir,

Dolmuş ile Hacettepe, Numune, Akdere, Ege Mahallesi dolmuşlarına binebilir

Otobüs ile Ege Mahallesi, Akdere, Natoyolu otobüslerine binerek Hamamönü’ne gidebilirsiniz.

Diğer ilçeden gelmek isteyenler, Ulus yâda Kızılay’da inip aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Arabasıyla gelecekler, devlet opera binasının yanında olan üst köprüden numune hastanesine doğru gidin, numune hastanesini geçtikten sonra gelen ışıkları geçtikten sonra 300 metre ilerde yer almaktadır. Cebeci tarafından gelmek isteyenler Zekayi Tahir Burak Hastanesi yönünde gelmelidirler. Karacabey Cammi ve Türbesine gitmek için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

OKUMALISIN  Türkiye'deki Kayak Merkezleri Detaylı Liste 2021

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.