Karacabey Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir?

Karacabey Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karacabey Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir? Ankara Gezilecek Yerler?hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Karacabey Hamamı ve Külliyesinin Tarihi? 

Tarihi Karacabey Hamamı ve Külliyesi, Padişah II. Murat’ın Kadı Askeri olan Celalettin Karacabey İbn-i Abdullah tarafından yaptırılmıştır. Yapımına 1427 yılında başlanan ve toplam da 13 yıl süren külliye 1440 yılında tamamlanarak kullanıma sunulmuştur. Ankara‘nın Tarihine Bakıldığında en eski hamamıdır diyebiliriz. Karacabey Hamam ve Külliyesi, hemen karışışında bulunan ve Ankara’nın yükselen değeri olan Hamamönü semti de adını Karacabey Hamamından almıştır. Karacabey Hamam ve Külliyesinde İmaret cami, türbe ve hamamdan oluşan bölümler şeklinde tasarlanmıştır.  Karacabey Hamamı’nın yapımında çeşitli detaylar göze çarpmaktadır. Bunlardan biri olan kubbeleri en eşsiz detaylarından biri olup, adeta bir sanat eseridir. Hamam ortalama 100 kişi aynı anda yararlanabilecek kapasitededir.

Karacabey Hamamı Hakkında;

İnsanlar çok eski zamanlardan beri temizlenme ihtiyacını gidermek amacıyla hamam adı verilen büyük mekanlar inşa etmişlerdir. Hamam kelimesi Arapçadan gelmektedir.  Arapçada hamam,  sıcak olmak, ısınmak anlamına gelmektedir. Hamam, Tarih sahnesine 6 bin yıl önce Sümerlerle zamanında çıktığı söyleniyor ve tarihte hemen hemen her medeniyetin kültürel bir parçası olmuştur.

OKUMALISIN  Bursa Ulu Cami Nerede - Nasıl Gidilir - Bursa Gezilecek Yerler?

Türkler İslamiyeti kabul ettikten sonra, Osmanlı Devleti tarafından yurdun dört bir yanına binlerce hamam yapmışlardır. Hamamlar, özellikle Osmanlı döneminde yaşayan kadınların ev dışına çıkmasına, dostlarıyla görüşüp sohbet etmesine eğlenmesine aracı olmuştur. Karacabey Hamamında Kadınlara ayrı Erkeklere Ayrı bölümler bulunmaktadır. Sıcak ortamı bulunan mekânda kese- köpüklü olarak yaptırabileceğiniz, harika bir mekândır. 2017 yılında yapılan bi haberde Türkiye’ de en iyi hamam sıralamasında 5. Sırada gösterilmiştir.

Karacabey Hamamı Nerede?

Tarihi Karacabey Hamamı ve Külliyesi, Ankara ili Altındağ ilçesinde Talatpaşa Bulvarı üzerinde, Hacettepe Üniversitesi Kampüsünün yakınında yer alır. Hamamönü olarak bilinen turistik mekânla karşı karşıyadır.

Karacabey Hamamı Ücreti Ne Kadar?  

Hamam, Erkekler bölümü 24 saat açık olarak hizmet vermektedir. Yalnız, Bayanlar bölümü 07.00 -19.00 olarak hizmet vermektedir.  Giriş ücreti 30 TL’dir(2020 yılı) Kese yaptırmak isterseniz ayrıca 20 TL vermeniz gerekiyor. Fiyatlar günceldir.

 İletişim: (0312) 310 21 55

 

Karacabey Hamamı’na Nasıl Gidilir?

Kızılay (ziya Gökalp caddesinden), sıhhiyeden, Ulus (Anafartalar önünden) Binebileceğiniz otobüslerle gidebilirsiniz, Bunlardan bazıları;

OKUMALISIN  Hıdırlar Köyü Kaplıcaları Nerede - Nasıl Gidilir?

302-Hüseyingazi-Sıhhiye, 312- Karapürçek – sıhhiye, 334- Mamak-Kızılay, 339- ege mahallesi-Kızılay, 343-Mamak-Kızılay

Dolmuş ile, Hacettepe, Numune, Akdere, Ege Mahallesi dolmuşlarına binebilir

Diğer ilçeden gelmek isteyenler, Ulus yâda Kızılay’da inip aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.

Özel Araçla gidecekler, devlet opera binasının yanında olan üst köprüden numune hastanesine doğru gidin, numune hastanesini geçtikten sonra gelen ışıkları geçtikten sonra 300 metre ilerde yer almaktadır. Cebeci tarafından gelmek isteyenler Zekayi Tahir Burak Hastanesi yönünde gelmelidirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.