Karadere Mağarası Nerede-Nasıl Gidilir?

Karadere Mağarası Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karadere Mağarası Nerede-Nasıl Gidilir?– Aydın  Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Karadere Mağarası

Aydın ilinin Söke ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Söke ilçesinin 40 km güneydoğusunda bulunan Karakaya Köyü’nde bulunmaktadır.

Karadere Mağarası’ndaki resimler, diğerlerinden çok farklı bir şekilde çizildiği görülmektedir. Latmos’un (Beşparmak Dağları) tarih öncesi kaya resimlerinde genellikle aileyi betimleyen sahneler bulunmaktadır. Göbeklitepe’den sonra doğal bir kutsal alan yeri olarak değerlendirilen Karadere Mağarası’nın tarihinin 10 bin yıl öncesine kadar gittiği düşünülmektedir. Mağaranın içine yalnızca rahiplerin vb. kişilerin girebildiği, diğer ziyaretçilerin ise sadece avluya kabul edildiği düşünülmektedir.

Karadere Mağarası’ndaki toplamda 12 figür bulunmaktadır. Kayada bulunan doğal bir nişin içine yerleştirilen kafasının üzerinde en büyük tanrıyı “Hava Tanrısı” simgeleyen boğa boynuzları yer almaktadır. Boynuzlu ya da boynuz maskeli insan figürleri,  Paleotilik Dönem’den beri bilinmekte ve literatürde boynuzlu tanrılar, büyücüler ya da şamanlar olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle Karadere resmindeki erkek figürleri “Latmos Dağ Tanrıları” olarak adlandırılmaktadır.

Karadere Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Aydın ilinin Söke ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Söke ilçesinin 40 km güneydoğusunda bulunan Karakaya Köyü’nde bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Mavi Göl - Kuzalan Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Karadere Mağarasına ulaşmak için öncelikle Söke ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Aydın merkezden 404 nolu minibüslere binmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 65 km uzaklıkta yer almaktadır. Söke ilçesinden 405-273 nolu minibüslere binilmesi gerekmektedir. 40 km lik mesafede yer almaktadır. Ayrıca tabelaları takip ederek hususi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aydın ilinin bazı yerlere olan uzaklığı;

 • İZMİR 130 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat,
 • MUĞLA 101 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat
 • AFYON 347 km uzaklıktadır ve yaklaşık 4,5 saat
 • BALIKESİR 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ÇANAKKALE 449 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat
 • DENİZLİ 126 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • MANİSA 156 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • ISPARTA 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ANKARA 604 km uzaklıktadır ve yaklaşık 8 saat
 • İSTANBUL 685 km uzaklıktadır ve yaklaşık 9 saat
 • BURSA 442 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat uzaklıktadır

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.