Karagöl Sahara Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ARTVİN

Karagöl Sahara Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ARTVİN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Karagöl Sahara Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

                       Karagöl Sahara Milli Parkı Nerede?              

Artvin ilinin Şavşat ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Karagöl Sahara Milli Parkı, 1994 yılında milli park statüsüne alınmıştır. Karagöl, yamaç araziden kopan heyelan kitlesinin vadi önünü kapaması sonucu suların birikmesiyle oluşmuştur. Karagöl’ün toplam alanı 5 hektar ve en derin noktası 33 metredir.

Millî Parkı, Türkiye bulunan 40 tane Millî Parktan birisidir ve iki ayrı sahadan oluşur: Bunlar Karagöl ve Sahara Yaylası‘dır. Park Alanı toplamda 3 bin 251 hektarlık alana yayılmıştır.

Ülkemizde Karagöl ismiyle anılan birçok göl vardır, ama milli park konumunda olduğu için Şavşat’ta bulunan Karagöl diğerlerinden ayrılmaktadır. Göl’ün en ilgi çeken yapısı, Göl’e Japon Balığı dediğimiz akvaryum balıkları bırakılması ve zamanla balıklarının göl çoğalması ve burada yaşamasıdır.

Karagöl yaklaşık olarak 1600 metre yükseklikte olduğundan dolayı biraz soğuk olabilir. Bölge Milli Park olduğundan dolayı yabani hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. Milli Park Çevresinde hiçbir işletme yok, gelirken hiçbir şey unutmayın.

Sahara Milli Parkında Kamp Yapılır mı?

Evet Yapılır.

                 Karagöl Sahara Milli Parkında Neler Yapılır?

Karagöl etrafında bulunan kayıklardan kiralayarak, göl içinde gezinti yapabilirsiniz. Kamp ve Karavan Turizmi için çok uygun yerlerdendir. Karagöl etrafında bir yürüyüş yolu var. Çok geniş bir alan olmasa da gayet düzgün. Bisiklet getirip burada keyifle sürebilirsiniz. Yer yer oturaklar ve çardaklar bulunuyor kenarlarında. Göl ve çevresinde bulunan piknik alanları, yaz aylarında ve hafta sonlarında kalabalık olmaktadır. Buraya gelirken biraz erken gelmenizi tavsiye ederiz.

Karagöl’de, göl kenarından başlayarak ormanlık alanın içlerine kadar ilerleyen patika yolu kullanarak doğa yürüyüşü yapabilir. Göl çevresinde bulunan ormanlardaki yenilebilir mantarları toplayarak akşam yemeğine ziyafet çekebilirsiniz.

     Karagöl Sahara Milli Parkında Konaklama İmkanları    

Şavşat – Karagöl kıyısında yer alan noktada Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir tesis bulunmaktadır. Daha çok restoran olarak hizmet veren tesiste, 12 yatak kapasiteli konaklama seçeneği de bulunmaktadır. 20-24 kişi kadar kişi konaklayabilir. Çok bir beklentiniz olmasın küçük bir yerdir. Bu yüzden tüm ihtiyaçlarınızı Şavşat ilçe merkezinden tamamlayın. Konaklama tesisinden rica ederek telefon vb. elektronik cihazlarınızın şarjlarını doldurabilirsiniz.

 

            Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı Kamp Alanı          

Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü tarafından gölün yanındaki tesis yakınında ayarlanan bir alanda Çadır ve Karavan kurarak konaklama yapabilirsiniz. Çadır ve karavan konaklaması yapanlar, tesisten tuvalet ve su ihtiyaçları için yararlanabiliyor.

                Karagöl Sahara Milli Parkı Giriş ücreti 2022 Yılı  

Otomobil……………….. 21 TL 

 

                 Karagöl Sahara Milli Parkına Nasıl Gidilir?                

Artvin il merkezinden Şavşat ilçesine yola çıkın, Şavşat yol ayırımından sola dönüyorsunuz, Artvin Şavşat arası 70 kilometredir. Yol düzgün sonra eski toprak yola dönüyor ve daralıyor. Yolun yaklaşık 50. Kilometresinde Karagöl tabelasını göreceksiniz. Bu tabelayı gördükten sonra yol tekrar düzeliyor.  Veliköy’e gelmeden Karagöl tabelası göreceksiniz. Bu tabeladan saptıktan 3 kilometre sonra Şavşat Karagöl’e ulaşmış olacaksınız.

Şavşat ilçesinin merkezinden hareket eden köy minibüsleri ile bölgeye ulaşım sağlamak mümkündür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments