Karahantepe Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ŞANLIURFA

Karahantepe Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ŞANLIURFA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karahantepe Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Karahantepe’nin Önemi? Göbeklitepe ile Arasında bağlantı var mı? Hangisi daha eski?  bu konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Karahantepe Neolatik Alanı Nerede?

Şanlıurfa ilinin Harran ilçesinde bulunan bu yer Göbeklitepe’den sonra keşfedilen en önemli Arkeolojik sit alanıdır. Şehir merkezine 50 km uzaklıktadır.

1997 yılında keşfedilip fakat ilk kazı çalışmalarına 2019 yılında başlanan bu alan, Neolatik Dönemden kaldığı tahmin edilen T biçiminde 250 tane dikilitaş bulunmuştur.

 

Karahantepe, Göbeklitepe büyüklüğünde bir ören yeridir. Bu ören yerinde T şeklinde Dikmetaşlar halen yerli yerinde ve 10.500 yıl önceki gibi aynı şekilde durmaktadır.

En önemlisi, Göbeklitepe gibi bu ören yeri üstünde herhangi bir geç dönem kültür tabakası bulunmuyor. Yani Nasıl terk edildiyse aynı şekilde günümüze kadar ulaşmıştır.

Karahantepe mi daha eski Göbeklitepe mi?

Akıllara gelen ilk soru bu olmuştur. Acaba hangisi daha eskilere dayanıyor. Göbeklitepe, Neolatik Çağda MÖ 9600 – 7300 yıllarında olduğu tahmin ediliyor. Karahantepe’de bulunan bulgular Neolatik Çağda ve Göbeklitepe’den daha eski olduğu tahmin edilmektedir.

Karahantepe Giriş Ücreti?

GİRİŞ ÜCRETSİZDİR. (01.01.2024 tarihi itibariyle…)

Karahantepe’ye Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa ilinin Harran ilçesinde Tek Tek Dağları Milli Parkı içerisinde Kargalı Mahallesi sınırları içerisinde bulunuyor. Şuan için herhangi bir toplu taşıma gitmiyor.

Şahsi aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.