Karain Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANTALYA

Karain Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Karain Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Karain Mağarası                

Karain Mağarası, Türkiye’deki En büyük mağaralarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mağara denizden yaklaşık 450 m yüksektedir. Antalya ili Döşemealtı ilçesi Yağca Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Mağara Antalya’ya 27 km uzaklıktadır. 1946 yılından beri kazılar yapılmakta ve hala devam etmektedir. Yapılan bu araştırmalar sonucunda mağara içerisindeki hayat, günümüzden 500.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Bunun dışında ülkemizdeki mağaralar arasında içerisinde insan yaşamış olan en büyük mağaradır.

Mağarada Anadolu’da bilinen en eski insan kalıntılarının yanı sıra mağarada taşınabilir sanat ürünleri ortaya çıkmıştır. Anadolu sanatının ilk örnekleridir. Yapılan Kazılar sonrası ele geçirilen birçok hayvan kalıntısı vardır. Bunlar arasında aslan, zürafa, fil, su aygırı ve sırtlan gibi hayvanlar bulunmaktadır.

Daha çok tapınak niteliği taşıyan mağara, İnsanlık tarihinin başlangıcındaki süreç içinde, alt Yontma taş’tan başlayarak, orta ve üst Yontma taş evreleri, Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç gibi Prehistorik Çağlarda ve Klasik Çağda insanlar tarafından sürekli bir biçimde iskan edilmiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak da yaklaşık 11 metreyi bulan kalın bir kültür dolgusu içermektedir. Ancak mağaranın en uzun süren ve en önemli iskânı Paleolitik (Yontma taş Çağı) ile ilgilidir. Mağara tarihte sürekli olarak yerleşim yeri olarak kullanıldığından Anadolu tarihine ışık tutmaktadır. Tahmin edileceği üzere mağara turizme açıktır.

Mağarada yapılan kazılarda ele geçen buluntular, mağara yanındaki yer alan küçük bir müzede ve Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Mağara’ya çıkarken yanınıza mutlaka su alın. Mağara yüksekte olduğundan dolayı çok sayıda merdiven ile çıkılıyor. Ayırca, Mağara girişinde Hediyelik eşya satılan yer, Büfe, Wc bulunuyor.

      Karain Mağarası Giriş Ücreti 2024 Yılı      

Giriş ücreti Kişi Başı  5€

T.C. Vatandaşları için Müzekart Geçerlidir. 

Eğer Müze kartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                  Karain Mağarası Ziyaret Saatleri                       

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın her günü ziyarete açıktır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                   Karain Mağarası Nerede?                                

Antalya ili Döşemealtı ilçesi Yağca Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Mağara Antalya’ya 27 km uzaklıktadır.

                       Karain Mağarası’na Nasıl Gidilir?               

Buraya hususi aracınız ile gitmek için Antalya- Burdur yolunu kullanacaksınız. Bu yoldan yaklaşık 13 kilometre gittikten sonra mağara tabelalarını izleyerek 5 kilometre sonra Karain Mağarası’na ulaşabiliyorsunuz. Aracınızdan indikten sonra yaklaşık 250 metre 522 basamaktan oluşan merdivenlerden tırmanmanız gerekiyor.

Karain Mağarasına Otobüs ile Nasıl Gidilir? 

 Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünden kalkan Döşemealtı DC506 otobüsüne binerek ulaşabilirler. Karain mağarası Yağca köyünde bulunduğundan Yağca köyüne geldiklerinde Karain Mağarası durağında inip 10 dk’lık bir yürüme ile ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.