Anasayfa / Diyarbakır / Karakaya Barajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Karakaya Barajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karakaya Barajı Nerede – Nasıl Gidilir? – Malatya – Diyarbakır  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Karakaya Baraj Gölü Nerede;

1987 yılında tamamlanarak hizmete açılan Türkiye’de en büyük ikinci baraj olma özelliği taşıyan Karakaya Barajının su tutması sebebiyle Malatya ilinin Battalgazi-Kale-Baskil ilçeleri arasında oluşan göle Karakaya Baraj Gölü denilmektedir. Birçok tartışmaya konu olan Karakaya Barajı Nerede sorusuna açıklık getirecek olursak, Karakaya Barajı Diyarbakır ilinin Çüngüş ilçesinde, Karakaya Baraj Gölünün ise Malatya ilinin Battalgazi ilçesindedir.

Karakaya Baraj Gölü Hakkında;

Malatya’nın Battalgazi ilçe sınırlarında bulunan Karakaya Baraj Gölü, Gerek çevresinde bulundurduğu restoranlarıyla, Gerek piknik alanlarıyla gerekse içerisinde bulunan feribotla gezi rotasıyla yöre halkı tarafından gezilip görülebilecek yerler arasında bulunmaktadır. Karakaya Baraj Gölü Aynı zamanda üzerine inşa edilen Demiryolu köprüsü ile Türkiye’nin en uzun Demiryolu köprüsünü üzerinde barındırmaktadır. Bu köprü 2,030 m uzunluğunda, 60 m yüksekliğindedir. Ayrıca, 30 adet betonarmeden yapılan ayak üzerine inşa edilen bu köprünün yapımında, her biri 366 ton ağırlığında ve 65 m boyunda 29 adet çelik kiriş kullanılmıştır. Karakaya Baraj Gölü, Özellikle kış aylarında birçok su kuşuna da ev sahipliği yapmaktadır. Göl çevresinde yüksek yamaçlarında endemik bitki türlerini barındırmaktadır.

OKUMALISIN  Mağlova Su Kemeri Nerede - Nasıl Gidilir - İstanbul Gezilecek Yerler?

Karakaya Baraj Gölünde Ne yapılır derseniz, Göl etrafında bulunan birçok Restoranda gölden çıkan alabalıkların tadına bakabilir, Kahvaltı yapılabilir, Feribot işletmeciliği yapan yerlerden kiralanan küçük bir gemi ile göl üzerinde gezinti yapılabilir, Göl çevresinde piknik yapabilir, Gölde balık tutarak bu güzel mekânda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Karakaya Baraj Gölüne Nasıl Gidilir;

Karakaya Baraj Gölü birçok ilçe ve köye sınırı olduğunda hemen hemen hepsinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Göle en yakın ve en büyük ilçe olarak Battalgazi ilçesinden sizlere tarif etmeye çalışacağım.

Battalgazi ilçesinden Baraj Gölüne giden dolmuşlar bulunuyor, isterseniz bunlarla gidebilirsiniz. Kendi aracınızla gitmek istiyorsanız, Battalgazi ilçesine geldiğinizde, Kırkgöz caddesi olarak bilinen meşhur caddeden dümdüz gittiğinizde bu yol sizi göle direk ulaştıracaktır. Feribotların oraya gitmek istiyorsanız eğer, Dolamantepe olarak bilinen mahalleden giden Dolamantepe caddesinden giderseniz bu yol sizi feribotların olduğu yede götürecektir.

Battalgazi-Malatya Arası 11 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir