Karakurt Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Kırşehir

Karakurt Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Kırşehir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karakurt Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir –  Kaplıca Sularının Faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Karakurt Kaplıcası, Kırşehir ilinin Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Karalar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kırşehir kent merkezine 17 km mesafede yer almaktadır.10

Karakurt Kaplıcası suyunun sıcaklığı 50 C dır. Bu suyun bileşiminde erimiş halde kalsiyum sülfat ve bikarbonat mevcuttur. Kaplıca tarihi eski dönemlere dayanmaktadır. Kaplıca Selçuklu hükümdarı Kılıçaslan tarafından 1135 yılında Selçuklu beylerinden Karakurt baba adına yaptırılmıştır.

Bu kaplıca suları birçok hastalığa şifa olmaktadır. Banyo kürü olarak kullanıldığında Romatizma, sinir ve kadın hastalıkları tedavisinde fayda sağlamaktadır.

Selçuklu döneminde ait Ilıcan, türbe ve mescitten oluşan eski yapıların yanında birbirine yakın iki blok olarak çağdaş kaplıca tesisleri yapılmıştır. Yeni yapılan tesis 50 yatak kapasiteli olup, iki genel ve on özel havuza sahiptir.

              Karakurt Kaplıcası İletişim Bilgileri;                

Karakurt Kaplıcası Tel: 0386 231 60 66

Faks: 0386 231 60 67

                       Karakurt Kaplıcası Efsanesi                        

Bir zamanlar Kırşehir Beyi’nin oğlu çaresiz bir   hastalığa tutulmuş, her tarafı akar, kokar olmuş. Doktorlar ne yaptıysa fayda etmemiş, Bey’in umudu kesilmiş “Bari gözümün önünde öleceğine götürün bir dağa bırakın, orada ölsün.  Göz   görmeyince gönül katlanır.” demiş.

Çocuğu alıp Emirburnu Dağı’nın eteklerine bırakmışlar. Elbette burada kurtlar, kuşlar parçalarda o da bu illetten kurtulur. Çocuk yapayalnız kol bacak tutmaz, başına geleceği beklerken akşama doğru bir kurt görünmüş. Kurdun karnı kemiklerine yapışmış, uyuzdan tüyleri dökülmüş, her tarafı yara içindeymiş.

Sürüne sürüne dağın eteğinde bataklığa gelmiş, çamura bulanmış, çıkmış. Ertesi gün yine bataklığa gelmiş, çamura girmiş. İki gün sonra canlı kanlı bir kurt olarak ayağa kalkmış ve oradan uzaklaşmış. Kurdun her hareketini izleyen çocuk, bu çamurda bir keramet olsa gerek diyerek o da sürüne sürüne bataklığa girmiş, çamurları yüzüne gözüne sürmüş.

Bir köşede kaynayan sudan içmiş, biraz sonra vücudunda bir dirilik, canlılık hissetmeye başlamış. Bir iki derken ayağa kalkmış, yürümüş, üçüncü günde Kırşehir’in yolunu tutmuş. Babasının kapısını çalmış, görenler şaşırmış, gözlerine inanamamışlar. Çocuk olanı biteni anlatmış, Babası bataklığı bir kaplıca haline getirerek üzerine bir kubbe, yanına da bir mescit yaptırıp, hizmete açmış. Adına da KARAKURT KAPLICASI demiştir.

                      Karakurt Kaplıcası Nerede?                       

Karakurt Kaplıcası, Kırşehir ilinin Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Karalar Köyü’nde bulunmaktadır. Kırşehir kent merkezine 17 km mesafede yer almaktadır.

                 Karakurt Kaplıcası Nasıl Gidilir?                     

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Kırşehir merkezden Karalar Köyü minibüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise Kırşehir merkeze gelmelidirler.  Merkezden Kırşehir Savcılıbüyükoba Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.