Karakuş Tümülüsü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ADIYAMAN

Karakuş Tümülüsü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ADIYAMAN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karakuş Tümülüsü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Tümülüs Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tümülüs, Adıyaman İlinin Kâhta ilçesi Nemrut Dağı Milli Park sınırları içerisinde bulunmaktadır. M.Ö 1. Yy Kommagene Krallık Ailesi’nin kadınlarına ait anıt mezar olarak bilinmektedir. M.Ö. 30–20’de Kommagene II. Karakuş “kara kuş” deniyor.

Anıtın bu ismi almasının nedeni Yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki tümülüsün güneyindeki sütunun üzerinde bulunan kartal heykelinden dolayı Karakuş olarak söylenmektedir.

Tümülüsün Güneyinde bulunan sütun üzerinde Kartal, doğu tarafında bulunan sütünlarda Aslan ve Boğa ve Batı tarafında bulunan sütun üzerinde ise Kral 2. Mithridates’in kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması yer almaktadır.

Karakuş Tümülüsünün Doğusunda bulunan sütun üzerinde yer alan yazıta göre, bu mezar 2. Mithridates’in annesi İsias, kızkardeşi Antiochis ve yeğeni Aka’ya aittir. Laodike’nin kabrinin üzerinde “ O tüm kadınların en güzeliydi “ ifadeleri yer almaktadır.

Karakuş Tümülüsünün doğusunda yer alan yaklaşık 10 metre yüksekliğinde iki sütun bulunmaktadır. Birinin üzerinde boğa, diğerinin üzerinde ise aslan heykeli motifi bulunuyordu ama günümüze sadece boğa motifi kalmıştır. Boğa Motifinin baş kısmı tahrip olmuştur.

                 Karakuş Tümülüsünü Kim Yaptı?                      

Karakuş Tümülüsü, Kommagene Kralı I. Antiochus’un oğlu II. Mithridates tarafından annesi Isas adına yaptırılmıştır.

              Karakuş Tümülüsü’ne Nasıl Gidilir?               

Adıyaman ili Kahta ilçesinde Nemrud Dağı Milli Park sınırlarında Kâhta Bölgesi’ndeki modern Çukurtaş köyü yakınlarında bulunmaktadır. Adıyaman – Diyarbakır Karayolu üzerinde yer almaktadır.

Tümülüse Gitmek için; Kâhta ilçesinden Nemrut DağıCendere Köprüsü yol Güzergahı yol üzerinde bulunmaktadır. Adıyaman iline bağlı Kahta ilçesi ve Sincik ilçesi yol üzerindedir.

Toplu Taşıma ile Gidecekler, Adıyaman İlçe otogarından Sincik İlçesine Giden Minibüslere veya Kahta ilçesinden Sincik İlçesine giden minibüslere binerek ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.