Karaman Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Karaman Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karaman Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Müze’de bulunan Eserler ve Müze’nin Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, Karaman şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaman kent merkezine bağlı İmaret Mahallesinde bulunur. Turgut Özal Caddesi üzerinde yer alır.

Karaman ilinde müzecilik faaliyetlerinin geç başlamasından dolayı burada bulunan eserler çevre illerde bulunan müzelerde sergileniyordu. Müzecilik çalışması ilk olarak 1961 yılında başlamıştır. İki sene sonrasında 1963 yılında buradaki eserler yeni binaya taşınmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bina 1971 yılında inşa edilmiş ve 1980 yılında hizmete açılmıştır.

Müze de; Arkeolojik ve Etnoğrafik olmak üzere toplamda iki sergi salonu bulunmaktadır. Bu salonlarda Epipaleolitik Devir, Neolitik Devir, Kalkolitik Devir, Bronz Çağı, Klasik Çağ, Roma Devri, Bizans Devri, Selçuklu Devri, Anadolu Beylikleri, Karamanoğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’ne ait eserler sergilenmektedir.

Manazan Mağazaları’ndan Getirilen Kadın cesedi…

Taşkale Kasabası yakınlarındaki Manazan Mağazalarında bulunmuş olan Tüme yakın genç bir kadın cesedi müzenin tam ortasında arkeolojik teşhir salonunda sergilenmektedir. Bahçesinde de arkeolojik ve etnoğrafik taş eserler de ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur.

                    Karaman Müzesi Giriş Ücreti             

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                                  Müze Ziyaret Saatleri                       

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                              Karaman Müzesi Nerede?                  

Müze, Karaman şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaman kent merkezine bağlı İmaret Mahallesinde bulunur. Turgut Özal Caddesi üzerinde yer alır.

            Karaman Müzesi’ne Nasıl Gidilir?                   

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelenler öncelikle Karaman merkeze gelmelidirler. Buradan tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler.

Karaman Müzesi’ne toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da yürüyerek de ulaşım yapabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments