Karaman Taşkale Tahıl Ambarları Nerede – Nasıl Gidilir

Karaman Taşkale Tahıl Ambarları Nerede – Nasıl Gidilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Karaman Taşkale Tahıl Ambarları Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptığı hakkında bilgiler vereceğiz.

                      Karaman Taşkale Tahıl Ambarları                   

Tahıl Ambarları, Karaman il Merkezine bağlı köylerden biri olan Taşkale köyünde bulunmaktadır. Tahıl ambarları, tahılların bozulmaması için, kayaların yontulmasıyla yapılan mağaralardan oluşmaktadır. Toplamda 250’den fazla mağaradan oluşmaktadır. Tahıl ambarları, turistik tesis olmamasına rağmen farklı mimari özelliği ile binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

      Taşkale Tahıl Ambarları Hakkında Kısa Bilgiler         

Killi kireç taşının bulunduğu yüksek bir kayanın oyulmasıyla oluşturulan mağara ve odalar, yüzyıllardan beri tahıl ambarı olarak kullanılıyor.

40 metre yüksekliğe varan ambarların derinlikleri farklılık göstermektedir. Derinlikleri 5 ile 7 metre arasında değişmektedir. Günümüzde hala kullanılmakta olan bu tarihi ambarlar, tamamen insan eliyle inşa edilmiştir.

Tahıl ambarlarının buraya inşa ediliş nedeni ise killi kireç taşının nemi ve ısıyı sabit tutma özelliği. Bu özellik sayesinde bu ambarlardaki hububat ve tahıllar, bozulmadan uzun süre muhafaza edilebiliyor. Yani günümüzdeki buzdolaplarıyla aynı işlevi görmektedir.

Kaya ambarlar çok eski zamanlardan günümüze kadar gelmiştir, en yenisinin 150 yıl önce yapıldığı belirtiliyor. Tahıllar, Makara sistemi ile de ambarlara mahsul çıkarılır ya da indirilir.

Taş ambarların içerisine, Nohut, buğday, arpa, mercimek ve ceviz gibi ürünler konulmakta ve yıllar boyunca da burada saklanmış ve saklanmaya devam etmektedir.

Taşkale tahıl ambarlarının dünyanın ender mimari eserlerinden biri olduğuna işaret edilmektedir. Yapılan araştırmada “Dünyada sarp bir yamaca bu kadar çok sayıda kazılmış odaların bulunduğu tahıl ambarının başka bir yer olmadığını söylenmektedir. Taşkale Tahıl Ambarının içerisinde çok ilgi çeken birde cami bulunmaktadır.

                               Karaman Taşkale Cami                          

Taşkale Doğal Tahıl Ambarları’ndaki en dikkat çekici yapılardan biriside, Taşkale Cami’dir. Tahıl ambarları gibi killi kireç taşının oyularak yapıldığı bir yapıdır. Eski dönemlerde Kilise olarak kullanılan yapı, daha sonrasında Müslümanların bölgeye hâkim olmasıyla beraber camiye dönüştürülmüştür.

Yapı günümüzde Kuran kursu ve mescit olarak kullanılmaktadır. 2 katlı olarak inşa edilen yapıya taş merdivenden çıkılmaktadır. Toplam kapasitesi 300 kişidir.

                 Tahıl Ambarları’na  Nasıl Gidilir?            

Karaman-Taşkale arası 46 km olup ortalama 1 saattir.

Taşkale, Ereğli devlet karayolunun 21 kilometre kadar iç tarafında bulunmaktadır. Karaman-Ereğli karayolunu takip ederek Taşkale tabelasından döndükten sonra 21 kilometrelik asfalt yolu takip ederek Taşkale’ye ulaşabilirsiniz.

  • Karaman-Taşkale—Ankara arası 420 km,
  • Karaman-Taşkale—İstanbul arası 865 km,
  • Karaman-Taşkale—İzmir arası 710 km,
  • Karaman-Taşkale—Konya arası 160 km,
  • Karaman-Taşkale—Mersin arası 340km,

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.