Karamürsel Alp Bey Anıt Mezarı Nerede – Nasıl Gidilir – KOCAELİ

Karamürsel Alp Bey Anıt Mezarı Nerede – Nasıl Gidilir – KOCAELİ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Karamürsel Alp Bey Anıt Mezarı Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

     Karamürsel Alp Bey Anıt Mezarı Nerede?

Anıt Mezarı, Kocaeli ilinin Karamürsel İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

               Karamürsel Alp Bey Kimdir?                 

Mürsel Alp, Osmanlı tarihinin ilk Amiralidir. 19. Yy.da yaşamıştır. Karasi Beyliği Komutanlarındandır. Orhan Bey kendisi İzmit Körfezi’nin Güney Kıyılarını ve Şuan ki Karamürsel Kıyılarını Bizanslıların elinden alması görevini vermiş ve bu görevi layıkı ile yerine getirmiştir.1326 yılında İzmit Körfezi’nin güney kıyılarını ele geçirmiştir.

1327 yılında İlk Osmanlı Tersanesinin burada kurmuş ve kendi tasarımı olan ilk Osmanlı gemilerinin burada yapmıştır.

Orhan Gazi, Mürsel Alp’e görevlerindeki üstün başarısı ve kahramanlıklarından dolayı göz pek, cesur anlamına gelen KARA lakabını vermiştir.

Osmanlı’nın ilk Amirali, İlk Gemi inşaat mühendisi olan Karamürsel Alp, Ölmeden önce verdiği vasiyetinde ‘’Beni Öyle bir yere gömün ki sırtım Dağlara dayansın, Kucağıma Deniz verin, Daima donanma Göreyim’’ demiş.  Vasiyeti üzerine Karamürsel Alp, Kendi adını taşıyan ilçede kurmuş olduğu tersanenin arka tarafında denize bakan bir yere defnedilmiştir.

    Karamürsel Alp Bey Anıt Mezarı’na Nasıl Gidilir?  

Anıt Mezar, Kocaeli ilinin Karamürsel İlçesi sınırları içerisinde Amiral Caddesi olarak bilinen yerde bulunmaktadır. Karamürsel Belediyesi’nin tam karşısında bulunuyor.

Anıt Mezarına Toplu Taşıma ile Gidecekler;

Umuttepe – Eskiyol – İzmit arası hizmet veren 750 hat No’lu otobüslere binerek yakın bir konuma kadar ulaşabilirler.

Karamürsel Şehitlik – Terminal arası hizmet veren 781 hat No’lu otobüslere binerek yakın bir konuma kadar ulaşabilirler.

Gölcük Otogar – Gebze Teknik Üniversitesi arası hizmet veren 700 hat No’lu otobüslere binerek yakın bir konuma kadar ulaşabilirler.

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.