Karamürsel’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Karamürsel Gezi Rehberi – Kocaeli

Karamürsel’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Karamürsel Gezi Rehberi – Kocaeli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Karamürsel’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Karamürsel ilçesinin Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Karamürsel’de Gezilecek En İyi 10 Yer               

                             1- Âşıklar Tepesi                                         

İzmit Körfezi’nin En Güzel, En Doğal seyir terasıdır desek hiç yanlış olmaz. Güneşin batışı izleyeceğiniz en güzel noktadır. Karamürsel ilçesini ve Osmangazi Köprüsünü kuş bakışı izlemek için buraya mutlaka gitmelisiniz.

                         2- Karamürsel Sahili                            

İzmit Körfezi’nin Güney Kısmında bulunan Karamürsel Sahili Eşsiz Doğası ve Yeşil alanları ile yöre halk tarafından oldukça tercih edilen bir yerdir. Sahil çevresinde Yürüyüş yapabilir, Piknik Yapabilir, Bisiklete binebilir Çocuklarınızı çocuk oyun alanlarında oynatabilir ve Çay bahçelerinde bu güzel manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

                         3- Altın Kemer Plajı                               

Kocaeli ilinin ilk Mavi Bayraklı Plajı olarak bilinmektedir. Halk plajı olmasından dolayı yöre halkı tarafından en çok tercih edilen plajdır. İnce kumlu yapısı ile çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

                       4- Karamürsel Bey Anıt Mezarı            

Mürsel ALP, Bir Derya Beyi, Bir Türk Büyüğü, Kaptanı Derya ve Osmanlı Devletinin İlk Türk Denizcisi olarak bilinmektedir. Osmanlı Döneminde Donanma oluşturan, Gemi yapımı ile ün salan İzmit Körfezi’nin Güney Kıyılarını Bizanslıların elinden almış Türk denizcidir. Yapmış olduğu faydalı işlerden dolayı Orhan Gazi tarafından ‘’KARA’’ lakabı verilmiştir. Bu başarılarından dolayı İsmi ilçeye verilmiştir.

                          5- Valide Sultan Köprüsü                    

Köprü, Osmanlı Döneminin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.17. yy Klasik Türk Mimarisi tarzında kesme taştan yapılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Valide Sultan, Osmanlı tarihinin en şöhretli kadınlarından biri olarak bilinir. I. Ahmet’in eşidir. Valide Sultan sayesinde Günümüze birçok eser gelmiştir. İstanbul’daki Büyük Valide Han, Çinili Külliyesi, Valide Medresesi, Mekke-Medine arsında bulunan Su Tesisi bunlardan bazılarıdır.

                            6- Ereğli Kumyalı Plajı                          

Doğu Marmara’nın Mavi Bayrağı almaya aday bir plajıdır desek hiçte yanlış olmaz. Halkın huzur içinde denize girip sevdikleri ile

                                    8- Akpınar Suyu                               

69 haneli Akpınar Köyü içerisinde bulunan bu yer, Her derde deva şifalı suyu ile bilinmektedir. Mide Suyu olarak ta bilinen halk arasında Memba suyu (içinde erimiş minareller bulunan, içme suyu olarak veya tedavi amacıyla kullanılan su) olarak bilinen bir yerdir.

                   9- Baş Değirmen Mesire Alanı               

Karapınar Köyü’ne bağlı olan bu yer, Yeşillikler içinde anıtsal çınarların çevrelediği dereler boyunca devam eden eşsiz manzaraya sahip bir alandır. Alabalık tesislerinin de bulunduğu bu alanda Ahşap konaklarda kalabilir, Doğa yürüyüşleri yapabilir, Fotoğrafçılık imkânları, Piknik alanları ile görülmeye değer güzelliktedir.

                                  10- Valide Köprüsü                               

 

Karamürsel ilçesinde Valide Köprü Köyü’nün yakınlarında bulunan köprü, 1540-1560 yılları arasında Kösem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Köprü, Klasik Türk mimarisi tarzında, Üç gözlü, sivri kemerli bir yapıya sahiptir. Köprünün boyu 64 metreyi, genişliği 4,5 metredir. Karamürsel gezinizde mutlaka görmelisiniz.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Kocaeli ilçeleri

Kocaeli Tarihi

Kocaeli Evleri

Kocaeli Kahvaltı Mekanları

Kocaeli Piknik Alanları

Kocaeli Gezilecek Yerler

Başiskele gezilecek yerler

Darıca gezilecek yerler

Çayırova gezilecek yerler

Dilovası gezilecek yerler

 Derince gezilecek yerler

Gölcük gezilecek yerler

Gebze gezilecek yerler

İzmit gezilecek yerler

Kartepe gezilecek yerler

Karamürsel gezilecek yerler

Körfez gezilecek yerler

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.