Karasu Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Karasu Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karasu Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir? Sakarya  Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Karasu Gezi Rehberi? Karasu’da Gezilecek Yerler?

Karasu, Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Karasu ilçesi Sakarya il merkezine 58 km uzaklıkta yer almaktadır. Karasu doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ilçedir. Karasu; iki bölge ikliminin görüldüğü, doğal ve tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Karasu Frigya dönemine kadar uzanan tarihe sahiptir.  1326 yılında Sultan Orhan’ın uç beylerinden Konuralp tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Karasu Gezilecek Yerler

1-Acarlar Longozu

Sakarya İlinde bulunan bu eşsiz güzellik Türkiye’nin tek parça halinde En büyük, Dünyanın ikinci en büyük longozudur. Peki, Nedir bu Longoz? Longoz bir bitkinin ya da ağaç türünün adı değil, bir ekosistemin adıdır. Akarsu ilerlerken içindeki kil, kum ve çakıllar bir süre sonra denize döküldüğü yerde birikmeye başlar. Bu birikinti artınca da akarsuyla deniz arasında oluşturduğu kıyı set gölüdür. Longozun asıl anlamı su içine batmış ormandır.

2-Karasu Plajı

Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nin kesişimin de yer alan Sakarya ilinin Karasu ilçesinde bulunmaktadır.  Karasu; iki bölge ikliminin görüldüğü, doğal ve tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Karasu Plajı, Ülkemizin en uzun ve en geniş Kumsalına sahiptir. Plaj inci kumlu özelliği ile özellikle çocuklu aileler için uygundur. Karasu Plajının bu kadar uzun olması içerinsin de birkaç plajın doğmasına olanak sağlamıştır.

OKUMALISIN  Van Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

3-Maden Deresi ve Şelalesi

Maden Deresi ve Şelalesi, Sakarya ilinin Karasu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karasu ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Karasu ve Kocaeli arasında yer almaktadır. Sakarya il merkezine yaklaşık olarak 75 km mesafededir. Maden Deresi çevresinde 1914 yılına kadar Fransızlar tarafından kullanılan maden tesisleri bulunmaktadır. Dere adını eski zamanlarda burada yer alan maden tesislerinden almıştır.

4-Küçükboğaz Gölü

Küçükboğaz Gölü, Sakarya ilinin Karasu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karasu İlçesi Küçükboğaz Beldesindedir. Karasu ilçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sakarya il merkezine yaklaşık olarak 61 km mesafededir.

5-Yeni Mahalle

Yeni Mahalle Sakarya ilinin Karasu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karasu ilçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sakarya il merkezine yaklaşık olarak 61 km mesafededir. Yeni Mahalle ilçenin en çok ziyaretçi alan yeridir. Yeni Mahalle, Karasu için diğer yerleşim birimlerine göre özel bir konuma sahiptir. Dinlendirici ve sakin sahili onu çekici kılmaktadır. Burası Sakarya Nehri’nin Karadeniz ile birleştiği kısımda bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Bayburt Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

6-Kel Ali Paşa Camisi

Kel Ali Paşa Camisi Sakarya ilinin Karasu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karasu ilçe merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hürriyet mahallesi sınırları içerisindedir. Sakarya il merkezine yaklaşık olarak 53 km mesafededir.

Karasu Nerede?

Karasu Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Karasu ilçesi Sakarya il merkezine 58 km uzaklıkta yer almaktadır. Karasu doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ilçedir. Karasu; iki bölge ikliminin görüldüğü, doğal ve tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir.

Karasu Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler, Sakarya merkezden Karasu dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabilirler.

İstanbul yönünden gelmek isteyenler, TEM otoyolundan Adapazarı girdikten yaklaşık 500 m sonra sağ tarafta Karasu yol ayrımına girip, Karasu’ya ulaşabilirler.

Ankara yönünden gelmek isteyenler, TEM otoyolundan devam ederek Akyazı gişelerinden çıktıktan sonra Adapazarı’na girmeniz gerekmektedir. Adapazarı girdikten yaklaşık 500 m sonra sağ tarafta Karasu yol ayrımına girip Karasu’ya ulaşabilirler.

  • Sakarya-Karasu arası yaklaşık 68 km
  • Kocaeli-Karasu arası yaklaşık 120 km
  • Bursa-Karasu arası yaklaşık 219 km
  • Ankara-Karasu arası yaklaşık 315 km
  • İstanbul-Karasu arası yaklaşık 211 km
  • Eskişehir-Karasu arası yaklaşık 244 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.