Karasu’da Gezilecek Yerler – Karasu Gezi Rehberi – SAKARYA

Karasu’da Gezilecek Yerler – Karasu Gezi Rehberi – SAKARYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karasu’da Gezilecek Yerler Nerede – Nasıl Gidilir  – Karasu ilçesinin Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Karasu ilçesi  Hakkında Kısa Bilgi                 

Karasu ilçesi Sakarya il merkezine 58 km uzaklıkta yer almaktadır. Karasu doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ilçedir. Karasu; iki bölge ikliminin görüldüğü, doğal ve tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Karasu Frigya dönemine kadar uzanan tarihe sahiptir.  1326 yılında Sultan Orhan’ın uç beylerinden Konuralp tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

                           Karasu’da Gezilecek Yerler                      

                              1- Acarlar Longozu                                    

Sakarya İlinde bulunan bu eşsiz güzellik Türkiye’nin tek parça halinde En büyük, Dünyanın ikinci En Büyük Longozudur. Peki, Nedir bu Longoz? Longoz bir bitkinin ya da ağaç türünün adı değil, bir ekosistemin adıdır.

Akarsu ilerlerken içindeki kil, kum ve çakıllar bir süre sonra denize döküldüğü yerde birikmeye başlar. Bu birikinti artınca da akarsuyla deniz arasında oluşturduğu kıyı set gölüdür. Longozun asıl anlamı su içine batmış ormandır.

                                    2- Karasu Plajı                                 

Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nin kesişimin de yer alan Sakarya ilinin Karasu ilçesinde bulunmaktadır.  Karasu; iki bölge ikliminin görüldüğü, doğal ve tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir.

Karasu Plajı, Ülkemizin en uzun ve en geniş Kumsalına sahiptir. Plaj inci kumlu özelliği ile özellikle çocuklu aileler için uygundur. Karasu Plajının bu kadar uzun olması içerinsin de birkaç plajın doğmasına olanak sağlamıştır.

                   3- Maden Deresi ve Şelalesi                         

Maden Deresi ve Şelalesi, Karasu ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Karasu ve Kocaeli arasında yer almaktadır. Sakarya il merkezine yaklaşık olarak 75 km mesafededir

Maden Deresi çevresinde 1914 yılına kadar Fransızlar tarafından kullanılan maden tesisleri bulunmaktadır. Dere adını eski zamanlarda burada yer alan maden tesislerinden almıştır.

                            4- Küçükboğaz Gölü                                   

Küçükboğaz Gölü,  Karasu İlçesi Küçükboğaz Beldesindedir. Etrafı çamlarla kaplı,  sessiz & sakinliği ile bilinir. Göl, hafta sonları turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Olta balıkçılığına açık olan bu gölde kızılkanat, sazan, tatlı su kefali gibi balık türleri de mevcuttur.

                                5- Yeni Mahalle                                    

Yeni Mahalle,Karasu ilçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sakarya il merkezine yaklaşık olarak 61 km mesafededir. Yeni Mahalle ilçenin en çok ziyaretçi alan yeridir. Yeni Mahalle, Karasu için diğer yerleşim birimlerine göre özel bir konuma sahiptir. Dinlendirici ve sakin sahili onu çekici kılmaktadır. Burası Sakarya Nehri’nin Karadeniz ile birleştiği kısımda bulunmaktadır.

                              6- Kel Ali Paşa Camisi                         

Kel Ali Paşa Camisi, Karasu ilçe merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hürriyet mahallesi sınırları içerisindedir. Sakarya il merkezine yaklaşık olarak 53 km mesafededir.

                                       Karasu Nerede?                           

Karasu, Sakarya il merkezine 58 km uzaklıkta yer almaktadır. Karasu doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ilçedir. Karasu; iki bölge ikliminin görüldüğü, doğal ve tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir.

                           Karasu Nasıl Gidilir?                             

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler, Sakarya merkezden Karasu dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabilirler.

İstanbul yönünden gelmek isteyenler, TEM otoyolundan Adapazarı girdikten yaklaşık 500 m sonra sağ tarafta Karasu yol ayrımına girip, Karasu’ya ulaşabilirler.

Ankara yönünden gelmek isteyenler, TEM otoyolundan devam ederek Akyazı gişelerinden çıktıktan sonra Adapazarı’na girmeniz gerekmektedir. Adapazarı girdikten yaklaşık 500 m sonra sağ tarafta Karasu yol ayrımına girip Karasu’ya ulaşabilirler.

  • Sakarya-Karasu arası yaklaşık 68 km
  • Kocaeli-Karasu arası yaklaşık 120 km
  • Bursa-Karasu arası yaklaşık 219 km
  • Ankara-Karasu arası yaklaşık 315 km
  • İstanbul-Karasu arası yaklaşık 211 km
  • Eskişehir-Karasu arası yaklaşık 244 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.