Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Karatay Han (Karatay Kervansarayı) Nerede – Nasıl Gidilir?

Karatay Han (Karatay Kervansarayı) Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karatay Han (Karatay Kervansarayı) Nerede – Nasıl Gidilir? – Kayseri Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Karatay Han (Karatay Kervansarayı) Hakkında;

Karatay Han (Karatay Kervansarayı), Kayseri ilinin Bünyan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kayseri şehir merkezine yaklaşık olarak 45 km mesafede yer almaktadır. Bünyan ilçesindeki Elbaşı bucağına bağlı Karadayı köyünde bulunan Karatay Kervansarayı, Kayseri–Malatya Karayolu’nun üzerindedir.

Karatay Han (Karatay Kervansarayı) Selçuklu Veziri Celaleddin Karatay tarafından (Hicri 638) 1219-1236 yılları arasında inşa ettirilmiştir. Selçuklu mimarisini tüm açıklığı ile gözler önüne sermektedir. Karatay Kervansarayı yazlık ve kışlık bölümlerinden oluşmaktadır. Yazlık kısmı avluludur. Kışlık kısmının üzeri tamamen kapalıdır.  Yazlık ve kışlık kısımları farklı dönemlerde inşa edilmiştir.  Kışlık kısmı Sultan 1. Alâeddin Keykubat zamanında 1219-1236 yılları arasında, avlusu ise Gıyasettin Keyhüsrev zamanında inşa edilmiştir. Karatay Hanı, klasik Selçuklu kervansarayları planında, bazıları yivli ve düğümlü olan takviye kuleleriyle bir kale gibi görünürken, ihtişamlı ve abidevi bir duruşa sahiptir.

Kervansarayın içerisinde odalar, hamam, mescit ve türbe yer almaktadır. Selçuklu devleti döneminde ticaretin gelişmesinde önemli rol oynayan kervansaray oldukça işlek bir yol üzerinde bulunmaktaydı. Hem güvenliğin sağlanması hem de dinlenme maksatlı uzun yıllar hizmet vermiştir.  Özellikle Coğrafi Keşiflerden sonra ticaret yolların değişmesiyle eski önemini yitirmiştir. Daha sonraları 16. yüzyılda burası Zaviye olarak kullanılmıştır.

OKUMALISIN  Sultan Sazlığı Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Karatay Han (Karatay Kervansarayı) Nerede?

Karatay Han (Karatay Kervansarayı), Kayseri ilinin Bünyan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kayseri şehir merkezine yaklaşık olarak 45 km mesafede yer almaktadır. Bünyan ilçesindeki Elbaşı bucağına bağlı Karadayı köyünde bulunan Karatay Kervansarayı, Kayseri–Malatya Karayolu’nun üzerindedir.

Karatay Han (Karatay Kervansarayı) Nasıl Gidilir?

Buraya hususi aracınız ya da toplu taşıma araçları ile rahat biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya hususi aracı ile gelmek isteyenler Kayseri il merkezinden  D300  yolunu kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise  Bünyan ilçesine gelip burada köye giden dolmuşlarla ulaşmanız mümkündür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir