Karatepe Aslantaş Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Karatepe Aslantaş Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Karatepe Aslantaş Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir  Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri ve Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Karatepe Aslantaş Milli Parkı Nerede?             

Milli Park, Osmaniye İlinin Kadirli İlçesine 22 km uzaklıkta ve Ceyhan Nehrinin kenarında kurulmuştur. Milli Park içerisinde ve çevresinde görülmesi gereken yerler bulunuyor. Bunlar, Aslantaş Baraj Gölü, Karatepe Mesire Alanı ve Ülkemizin ilk Açık Hava Müzesi olan, Karatepe – Aslantaş Açık Hava Müzesi de park sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Aslantaş Barajıyla iç içe olan Milli Park, Aslantaş Barajının bir kısmının Kahramanmaraş il sınırları içerisinde bulunması dolayısıyla aynı zamanda bir sınır olarak kabul edilir.

     Karatepe Aslantaş Milli Parkında Neler Yapılır?     

Aslantaş Milli Parkı, Yozgat Çamlığı Milli Parkı’ndan sonra ülkemizin ikinci milli parkı olarak 1958 yılında ilan edilmiştir. İçerisinde birçok tarihi ve doğal yapı barındıran bu yer gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Karatepe’nin en yüksek noktasında daha önceki yılarda yapılmış fakat yanmış halde bulunan iki tane saray olduğu tahmin edilen iki tane bina harabesi ve zahire kuyuları bulunuyor.

Aslantaş Milli Parkı Açık Hava Müzesi

Milli Parkın içerisinde bulunan Ülkemizin ilk açık hava müzesinden bahsedecek olursak,

 M.Ö. 8 yy kendisini ‘Adana Ovası Hükümdarı’ olarak tanıtan Asativatas tarafından, krallığının kuzey kısmını yani bu milli park çevresini vahşi kavimlere karşı korumak üzere, bir hudut kalesi yaptırmıştır.

Daha sonra, M.Ö. 725-720 tarihlerinde Asur kralı 5. Salamonsor veya tarafından ele geçirilmiş ve bu zamanda da yıkıldığı tahmin ediliyor. Yıkılan bu Kale ve içerisindeki eserlerin mimari bütün parçaları oldukları yerden hiç kaldırılmamış ve bir açık hava müzesi gibi eserlerin burada sergilenmesi yoluna gidilmiştir.

Milli Park, Aslantaş Barajı kıyısında Akdeniz İklimi bitki örtüsü, çam ormanları içerisinde çok sayıda kamelyası ve piknik masalarıyla, mangalıyla e yürüyüş alanlarıyla tam bir Mesire alanıdır.
Ailenizle ve sevdiklerinizle gidebileceğiniz toplu piknik etkinliklerine uygun güzel bir ortam bulunuyor.

Ayrıca, kır lokantası, büfe, otopark, WC, kamelya ve çardak bulabilirsiniz.  Milli Park ayrıca fotoğraf severler için güzel çekim alanları oluşturmaktadır.

Millî park, arkeolojik öneminin yanı sıra, flora ve fauna yönünden de önemli bir alandır. 7715 hektarlık bir alana yayılan parkta, meşe türleri, kızılçam, sandal, defne ve karaağaç gibi bitki türleri bulunmaktadır.
Ayrıca Milli Parkta, tavşan, tilki, sırtlan, sansar, porsuk gibi memeli türlere ve keklik, doğan, kartal gibi kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Aslantaş barajında Sazan ve yayın balığı tutabilirsiniz.

               Aslantaş Milli Parkı Kamp Yapılır mı?            

Evet, Yapabilirsiniz. Girişte bulunan yetkililere Kamp yapacağınızı söyleyip Günlük ücretini ödedikten sonra kamp yapabilirsiniz. Alan içerisinde Çeşme, WC, Mescid bulunuyor.
2023 Yılı Kamp Ücreti 50 TL 

Karatepe Aslantaş Milli Parkı Giriş Ücreti 2023 Yılı   

Otomobil                           : 60 TL

Not: Milli Park içerisinde bulunan Aslantaş Açık Hava Müzesi‘ni Gezmek İçin ekstra bir Ücret ödemeniz gerekmektedir.
Aslantaş Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 2023 Yılı 50 TL

Müze Kart Geçerlidir.

    Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?     

Osmaniye şehir merkezine 33 km, Kadirli ilçe merkezine 22 km uzaklıktadır.  Milli park gidebilmek için, Osmaniye İl merkezinden Kadirli ilçesi yönünde Osmaniye-Kozan Yolundan ilerledikten sonra, Cevdetiye mahallesinden sağa dönerek Ceyhan Nehri üzerinden yola devam ederek, Kastabala Antik Antik Kentini geçtikten sonra Aslantaş Milli Parkı ve Mesire alanına gidebilirsiniz.

Toplu taşıma aracı kullanacaksanız Kızyusuflu Köyü dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.