Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Karatepe – Aslantaş Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Karatepe – Aslantaş Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karatepe – Aslantaş Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?  Osmaniye Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Karatepe – Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye İlinin Kadirli İlçesine 22 km uzaklıkta ve Ceyhan Nehrinin kenarında kurulmuştur. Milli Park içerisinde ve çevresinde görülmesi gereken yerler bulunuyor. Bunlar, Aslantaş Baraj Gölü, Karatepe Mesire Alanı ve Ülkemizin ilk Açık Hava Müzesi olan, Karatepe – Aslantaş Açık Hava Müzesi de park sınırları içerisinde bulunmaktadır. Aslantaş Barajıyla iç içe olan Milli Park, Aslantaş Barajının bir kısmının Kahramanmaraş il sınırları içerisinde bulunması dolayısıyla aynı zamanda bir sınır olarak kabul edilir.

Karatepe – Aslantaş Milli Parkında Neler Yapılır;

Karatepe – Aslantaş Milli Parkı, Yozgat Çamlığı Milli Parkı’ndan sonra ülkemizin ikinci milli parkı olarak 1958 yılında ilan edilmiştir. İçerisinde birçok tarihi ve doğal yapı barındıran bu yer gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Karatepe’nin en yüksek noktasında daha önceki yılarda yapılmış fakat yanmış halde bulunan iki tane saray olduğu tahmin edilen iki tane bina harabesi ve zahire kuyuları bulunuyor. Milli Parkın içerisinde bulunan Ülkemizin ilk açık hava müzesinden bahsedecek olursak,  M.Ö. 8 yy kendisini ‘Adana Ovası Hükümdarı’ olarak tanıtan Asativatas tarafından, krallığının kuzey kısmını yani bu milli park çevresini vahşi kavimlere karşı korumak üzere, bir hudut kalesi yaptırmıştır. Daha sonra, M.Ö. 725-720 tarihlerinde Asur kralı 5. Salamonsor veya tarafından ele geçirilmiş ve bu zamanda da yıkıldığı tahmin ediliyor. Yıkılan bu Kale ve içerisindeki eserlerin mimari bütün parçaları oldukları yerden hiç kaldırılmamış ve bir açık hava müzesi gibi eserlerin burada sergilenmesi yoluna gidilmiştir.

OKUMALISIN  Güzelce Ali Paşa Türbesi - Yahya Efendi Külliyesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Milli Park, Aslantaş Barajı kıyısında Akdeniz İklimi bitki örtüsü, çam ormanları içerisinde çok sayıda kamelyası ve piknik masalarıyla, mangalıyla e yürüyüş alanlarıyla tam bir Mesire alanıdır. Ailenizle ve sevdiklerinizle gidebileceğiniz toplu piknik etkinliklerine uygun güzel bir ortam bulunuyor. Ayrıca, kır lokantası, büfe, otopark, WC, kamelya ve çardak bulabilirsiniz. Milli Park içerisinde çadır kurabileceğiniz alanlarda bulunuyor, girişte yetkililere kamp kuracağınızı söylerseniz sizlere yardımcı olacaklardır. Milli Park ayrıca fotoğraf severler için güzel çekim alanları oluşturmaktadır

Karatepe-Aslantaş millî parkı, arkeolojik öneminin yanı sıra, flora ve fauna yönünden de önemli bir alandır. 7715 hektarlık bir alana yayılan parkta, meşe türleri, kızılçam, sandal, defne ve karaağaç gibi bitki türleri bulunmaktadır. Ayrıca Milli Parkta, tavşan, tilki, sırtlan, sansar, porsuk gibi memeli türlere ve keklik, doğan, kartal gibi kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Aslantaş barajında Sazan ve yayın balığı tutabilirsiniz.

Karatepe – Aslantaş Milli Parkı Giriş Ücreti;

Milli Park ve Açık Hava Müzesi Girişleri Ücretlidir.

Kişi Başı                              : 5 TL

İndirimli                              : 2.5 TL

OKUMALISIN  Heybeliada'da Denize Girilecek Yerler?

Bisiklet                               : 5 TL

Otomobil                           : 15 TL

(Fiyatlar 2019 Yılı için geçerlidir)

Karatepe – Aslantaş Milli Parkı’na Nasıl Gidilir;

Osmaniye şehir merkezine 33 km, Kadirli ilçe merkezine 22 km uzaklıktadır.  Milli park gidebilmek için, Osmaniye İl merkezinden Kadirli ilçesi yönünde Osmaniye-Kozan Yolundan ilerledikten sonra, Cevdetiye mahallesinden sağa dönerek Ceyhan Nehri üzerinden yola devam ederek, Kastabala Antik Antik Kentini geçtikten sonra Karatepe-Aslantaş Milli Parkı ve Mesire alanına gidebilirsiniz.

Toplu taşıma aracı kullanacaksanız Kızyusuflu Köyü dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir