Kariye Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kariye Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kariye Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? İstanbul Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kariye Müzesi, İstanbul ilinin Fatih İlçesinde Edirnekapı bölümünde bulunmaktadır. Geçmişi VI. Yy’a kadar dayanan bu yapı, Bizans Döneminde Kilise olarak kullanılmış, İstanbul’un Fethi sonrası bir süre Kilise olarak kullanılmaya devam etmiştir. Daha sonra alınan Karar sonrasında Kilisenin içerisindeki Freskler korunarak Minare ve Mihrap eklenerek Camiye dönüştürülmüştür.

 Kariye Müzesi, 1945 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Müzeye Dönüştürülmesi kararından sonra restarasyon çalışmaları başlamış ve 1956 yılında Müze Binası olarak hizmete açılmıştır. Kiliseden Müzeye Dönüştürlme sürecinde Freskler çok iyi korunduğundan dolayı neredeyse hiç bozulmamıştır.

Kariye İsmi Ne Demek? Neden Khora Deniyor..

Kariye, Eski Yunancada Kent Dışı (Kırsal Alan) anlamında söylenen Khora sözcüğünün Türkçesidir. (Konstantinos) Surların dışında Kalmasından dolayı bu Kelime kullanılmıştır.

Kariye Müzesi Bölümleri ve Fresk Hakkında;

Kariye Müzesi Bölümlerinden bahsedecek olursak, Hz. Meryem’in Doğumu, Hayatını anlatan tasvirler, Cebrail’in Meryem’e çocuğu olacağını haber vermesi olayı, Suyun şaraba dönüştürülmesi, felçlilerin iyileştirilmesi, 12 Melek gibi pek çok tasviri görmek mümkün. İsa ile Meryem’e ait bir çok tasvir olduğundan dolayı Elektronik Rehber kullanmanızı tavsize ederiz. Bölümlerini incelersek, Parakklesion bölümünde, Eski Ahit’ten alınmış mahşer günü, diriliş gibi sahnelerin yer aldığı freskolar bulunuyor. Ünlü Cehenneme İniş yani  (Anastasis) sahnesini de görebilirsiniz. Kariye, Naos, kuzey taraftaki iki katlı ek yapı, İç Narteks, Dış Narteks ve güney taraftaki Mezar Şapeli (Parekklesion ) ile beş ana mimarı birimden oluşuyor.

OKUMALISIN  Mimar Sinan Kent Ormanı Nerede – Nasıl Gidilir?

Kariye Müzesi Giriş Ücreti;

Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 54 TL’dir.

18 yaş Altı ve 65 yaş üstü ÜCRETSİZDİR.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Kariye Müzesi Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Kariye Müzesi İletişim Bilgileri;

Adres: Dervişali, Kariye Cami Sokak No:18, Fatih-İstanbul

Tel: (0212) 631 92 41

Kariye Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Kariye Müzesi, İstanbul ilinin Fatih İlçesinde Edirnekapı bölümünde bulunmaktadır. Merkezi bir konumda olduğundan dolayı İster şahsi aracınız ile gelin ister toplu taşıma araçlarıyla gelin rahatça ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile Gelecekler;

Metrobüs ile Gelecekseniz eğer, Edirnekapı durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

OKUMALISIN  Deniz (Bahriye) Lisesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Otobüs ile Gelecekler,

  •  93M-Zeytinburnu – Mecidiyeköy
  • 41ST-Seyrantepe – Topkapı
  • 522B-Yenidoğan-Topkapı
  • 500A-Edirnekapı-Kadıköy
  • 500T-Tuzla-Cevizlibağ
  • 500L-Cevizlibağ-Levent
  • 75M-Beyazıt – Mecidiyeköy
  • 77MT-Mecidiyeköy-Edirnekapı-Taksim
  • 41AT-Ayazağaköyü-Davutpaşa Yıldız Teknik Üniversitesi Otobüs Hatlarına binerek rahatça ulaşabilirsiniz.

Altta Yerleştirdiğimiz Navigasyon ile Rahatça ulaşabilirsiniz. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.