Kars Taş Köprü Nerede Nasıl Gidilir – 2024

Kars Taş Köprü Nerede  Nasıl Gidilir – 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kars Taş Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Köprü Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptı?  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Kars Taş Köprü                   

Kars ilinin Merkezinde bulunmaktadır.  Sultan III. Murat’ın emri ile Lala Mustafa Paşa tarafından Kars şehrine 1579 yılında yaptırılmıştır. Tamamı kesme taştan yapılan bu köprü Kars ilinin mimari açıdan En değerli yapıları arasında bulunmaktadır.

Kars Taş Köprü

Kars Taş Köprü

Köprü, 1715 yılında büyük bir sel felaketi sırasında bazı ayakları yıkılmış, sağlam kalan ayakları üzerine 1719 yılında kentin ileri gelenlerinden Hacı Ebubekir Karahanoğlu tarafından aslına uygun olarak tekrardan yapılmıştır. Köprü, 54 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğindedir. Üç Gözlü olarak tasarlanan Taş Köprü Günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Taş Köprüyü görmeye gittiğinizde hemen yanında buluna Cuma Hamamını da görmenizi tavsiye ederiz.

           Cuma Hamamı Hakkında Bilgiler           

Kars iline Osmanlı Devleti tarafından yapılan ilk Hamam olma özelliği taşımaktadır. Hamam, 17. yy sonlarında 2 kubbeli ve dikdörtgen plan üzerine yapılmıştır. Hamam iç mekan, Yıkanma, Soğuklu. Halvet ve cehennemlik kısımlarından oluşuyor.

Kars Taş Köprü

Kars Taş Köprü

Kars iline gezmeye geldiğinizde bu iki yapıyı mutlaka ziyaret ediniz. İki eser arasında bulunan çay bahçesinde bir bardak çay içip, Kars Çayını, Taş Köprü ve Kars Kalesinin Heybetli görüntüsünü keyifle izleyebilirsiniz.

                     Taş Köprü’ye Nasıl Gidilir?                           

Taş Köprü, Kars ilinin Merkezinde Sukapı mahallesi Erzurum caddesi ile Mimar Oktay Ekinci caddelerini birbirine bağlamaktadır. Kars çayının dere içi mahallesine akan kısmında Kale içi Mahallesi ile Sukapı Mahallesini birbirinden ayıran yerde bulunuyor. Kars Kalesine yakın bir konumda olmasından dolayı bu köprüye ilgiyi artırmaktadır. Şahsi aracı ile gelecekler için Altta yerleştirdiğimiz Harita ile kolayca gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.