Kars’ta Gezilecek En İyi 10 Yer?

Kars’ta Gezilecek En İyi 10 Yer?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kars’ta Gezilecek En İyi 10 Yer? – Kars Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kars İsmi, M.Ö burada yaşayan Bulgar Türkleri’nin bir kolu olan Karsaklardan geldiği söylenmektedir. Tarihi Ani kenti Kars şehrinin sınırları içerisinde bulunduğundan dolayı geçmişten günümüze önemli bi yer olmuştur. Ayrıca Kars – Ermenistan sınırında bulunan Ani Harabeleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Kars ili zengin bir geçmişe ve kültüre sahiptir. Kültürel yönden köklü bir geçmişe dayanmaktadır. M.Ö. 9000 yılına kadar uzanan tarihi ile bu topraklar üzerinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıkların izleri günümüze kadar gelmektedir. Sizlere bu yazımızda geçmişten günümüze Kars ilinde yapılan eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kars ilinde Gezilecek En İyi 10 Yer Hakkında Bilgiler Vermeye Çalışacağız..

1-Ani Harabeleri

Ani Harabelerinin en eski tarihi MÖ. 5000 yıllarına kadar uzandığı anlatılmaktadır. İlk yerleşimin MÖ.3000 yıllarına dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bizanslılar, Anı Gürcü Atabeyleri, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlı Devleti hüküm sürmüştür. Ani Harabesinde bugünkü yerini oluşturan kale MS. 4. yy. Kars Şehrine ismini verdiği söylenen Karsak’lılar tarafından yaptırılmıştır.

Ani Harabelerinin en parlak dönemi olarak 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı dönemidir. 11.-12. yy. ait İslam mimarisinin eserlerini bünyesinde bulunduran antik şehirdir.

2-Çıldır Gölü

Çıldır Gölü, Türklerin kullanmış oldukları en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu durumun M.Ö 650 ve 700 yıllarına kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Çıldır Gölü ise ülkemizin Kars ve Ardahan ili sınırları içerisinde kalan bir bölgede bulunmaktadır. Bu alan Kars şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik bir mesafede yer almaktadır. Çıldır, Doğu Anadolu bölgemizin En Büyük ikinci Gölü olmasının yanı sıra en büyük tatlı su gölü olarak da bilinmektedir. Bu doğa harikası gölün deniz seviyesinden yüksekliği ise 1952 metre seviyelerindedir. Ayrıca bu gölün bilinen en derin noktasının ise 42 metre olduğu tahmin edilmektedir.

OKUMALISIN  Kümbet Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

3-Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, Rus ordularının istilasına karşı Kars şehrinin Korunması amacıyla tabyalar yapılmıştır. Bu Tabyalar, 1828 yılında Rus saldırısının püskürtülmesi, 1855 yılında Kars Zaferi’nin kazanılması ve 1877-1878 yılları arasında geçen Osmanlı-Rus Savaşı sırasında savunma amaçlı kullanılmıştır. 1928 tarihinde Rusların gece baskınında 500 asker şehit edilmesinden sonra ‘Kanlı Tabya’ olarak anılmaya başlanan bu yer, yapılan bir düzenleme ile Şehitlerin anıldığı, Savaşta yaşanılan olaylar, Kullanılan malzemeler ve bir çok anı ile Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi olarak düzenlemiştir.

4-Kars Kalesi

Kars Kalesi, Saltuklu Beyi Melik İzzeddin’in emri ile Saltuklu Veziri Firuz Akay tarafından MS. 1153 yılında yeniden inşa ettirilmiş ve 1579 yılında Osmanlı Padişahı III. Murad’ın emri ile Kars’a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından büyük bir onarımdan geçerek günümüzdeki son halini almıştır. Kaleye çıktığınızda Tüm Kars şehri ayaklarınızın altında kalıyor.

Kars Kalesinin Dış Surları 27.000 metre uzunluğunda ve  220 burçtan oluşmaktadır. Su Kapısı, Kağızman Kapısı ve Behram Kapısı olmak üzere Toplamda üç kapısı bulunan Kars Kalasi, doğu-batı yönünde 250 metre, kuzey-güney yönünde ise 90 metre genişliktedir.

 5-Kümbet Cami ( 12 Havariler Kilisesi)

Kümbet Cami, Kars ilinin merkezinde Kars Kalesinin hemen yakınında bulunuyor. Geçmiş yıllarda Kilise olarak kullnalılan bu Cami Kiliseden Camiye dönştrldğ için Halk arasında Doğunun Ayasofyası olarak söylenmektedir. Camiden tek Farkı Minaresi olmamasıdır.

Kümbet Cami diğer ismiyle 12 Havariler Kilisesi, 932 – 937 yılları arasında Bagratlı Krallığı döneminde bir Ermeni Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Fakat bu yapı ibadethaneden ziyade Kutsallığına inanılan 12 Havarileri anma yeri olarak kullanılmış.  1064 yılında Kars şehrinin Feth edilmesinden sonra camiye çevrilmiştir.

6-Tigran Honents Kilisesi 

Tigran Honents Kilisesi, 1215 yılında Kiliseye İsmini veren Tigran Honenst tarafından yaptırılmıştır. Arpa Çay’ın hemen üstünde İpek Yolu Köprüsünün üsütnde tepe bir nokta da bulunuyor. Yapıyı incelediğimizde, Dışarıdan bakıldığında dikdörtgen şekilde ve kubbeli bir görünüme sahiptir.Kesme düz taşlarla örülüdür. Genellikle Duvarlarında Siyah ve Kahverengi renkleri ağırlıklıdır.

OKUMALISIN  Hamsilos Koyu Nerede - Nasıl Gidilir?

7-Kars Müzesi

Anadolu’ya Kafkaslardan girişte ilk yerleşim şehri olan Kars, Geçmişten Günümüze  bir çok uygarlığa tanıklık etmiş ve bir çok urgarlığa ev sahipliğ yapmıştır. Burada bulunan uygarlıklar arkalarında bir çok tarihi eseri de bırakarak gitmiştir. Kars Müzesi, Geçmiş yıllar da ve günümüzde kullanılan alet ve şehrin kültürü hakkında bizlere bilgiler vermektedir. Bir şehri tanımka istiyorsan o şehrin müzesini gezmelisiniz.

Kars Müzesinde Arkeolojik, Etnoğrafik ve Taş eserler olarak 3 farklı sergi salonu bulunmaktadır. Müzenin zemin katında Arkeoloji salonu ve üst katında Etnoğrafya salonu ve Bahçesinde Taş Eserler segilenmektedir.

8-Fethiye Cami

Fethiye Cami, 19.yy’da Ruslar tarafından Tüf taşından Kilise olarak yaptırılmıştır.Cumhuriyetin ilk yıllarında ilk olarak Kapalı spor salonu ve daha sonrasında yıl 1985’te çeşitli tamiratlat yapılarak Camiye çevrilmiştir.Yapı, Camiye çevrilirken yapılan tadilat sonrasında orjinalliğinden uzaklaşmıştır. Yapının sağına ve soluna Tai Kaide üzerine yuvarlak gövdeli taştan iki adet şerefeli Minare eklenmiştir.

9-Taş Köprü

Taş Köprü, 1715 yılında büyük bir sel felaketi sırasında bazı ayakları yıkılmış, sağlam kalan ayakları üzerine 1719 yılında kentin ileri gelenlerinden Hacı Ebubekir Karahanoğlu tarafından aslına uygun olaraktekrardan yapılmıştır. Köprü, 54 metre uzunluğunda ve 8 metre gegnişliğindedir. Üç Gözlü olarak tasarlanan Taş Köprü Günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

10-Hasan Harakani Türbesi

Hasan Harakani Türbesi, Kars ilinin Merkezin de Kaleiçi Mahallesi Ozanlar sokakta bulunan Evliya Camii külliyesi içerisinde bulunmaktadır. Mevlana’dan 200 yıl önce yaşamış olan Hasan Harakini, Maneviyatı yüksek, büyük bir evliya biri olması sebebiyle yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Selçukluların Anadolu’ya gelişini kolaylaştırmak için yola koyulan Hasan Harakani 1033 yılında Kars ilinin Yahniler dağında düşmana karşı savaşırken şehit düşmüştür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.