Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Kartepe’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kartepe Gezilecek Yerler – Kocaeli

Kartepe’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kartepe Gezilecek Yerler – Kocaeli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kartepe’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Müzeler – Tarihi Yerler – Doğal Güzellikler ve Şelaleler hakkında bilgiler vereceğiz.

        Kartepe’de Gezilecek Yerler        

                      1-Ormanya                      

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Kocaeli ilinin Kartepe ilçe sınırında Uzuntarla mahallesinde bulunmaktadır. Doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahiptir. İçerisinde Hayvanat Bahçesi, Botanik Bahçe, Piknik alanları, Oyun Parkları, Bisiklet Parkurları, Yürüyüş Alanları ve  Kamp Alanı bulunuyor.

                    2-Maşukiye                    

Maşukiye, Kiraz bahçeleri içerisinde doğa yürüyüşü , Zepline, Safari Turları veya bisiklet kiralayıp tura çıkabilirsiniz. Maşukiye’de bulunan işletmelerden ATV kiralayabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Ayrıca, Hediyelik eşya satan dükkânlardan alışveriş yapabilirsiniz. Akan Derenin Kenarında bulunan mekanlarda oturup çay-Kahve içebilir, bir şeyler yiyebilirsiniz.

            3-Kartepe Kayak Merkezi            

Kocaeli’ye bağlı olan Kartepe Kayak Merkezi, kış turizminde de büyük bir öneme sahiptir. Kartepe, önemli bir kayak merkezi olup; İstanbul’a yakın olması sebebiyle Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen yerdir aynı zamanda.

OKUMALISIN  Atikhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

                   4-Sapanca Gölü                

Sapanca’nın kıyıları, doğuda Sakarya ili, batı ucunda Kocaeli İlinin Kartepe ilçesi sınırlarında kalmaktadır. 252 kilometrekarelik havzası 47 kilometrekarelik Yüz ölçümüne sahip alan içerisinde bir çok etkinlik alanı bulunuyor. Bunlar, Kamp Alanları, Kahvaltı Mekanları, Cafe & Restoran alanları, Piknik ve yürüyüş alanları bulunuyor. Ayrıca Göl’de tekne ile gezinti yapabilirsiniz.

             5-Kuzu Yayla Tabiat Parkı         

Şehrin Kalabalığından, stresinden ve gürültüsünden uzaklaşarak, sakin,  huzurlu, Doğa ile iç içe harika bir zaman geçirme imkanı tanıyan bu alan yılın her mevsimi doğa severler tarafından tercih edilmektedir. Kamp ve Piknik yapmak, Doğa yürüyüşleri ve Foto safari için uygun bir alandır.

           6-Suadiye Tabiat Parkı              

Eğreltidüzü Yaylası olarak ta bilinen Suadiye Tabiat Parkı,  Kartepe Kayak Merkezi’ne yakın konumdadır. Tabiat Parkı içerisinde; Kamp, doğa yürüyüşü, Foto Safari, yaban hayatı gözlemciliği ve piknik yapmak için tercih edebileceğiniz bir yerdir.

                   7-Hikmetiye Cami                  

Derbent olarak bilinen yerde bulunan cami, Osmanlı padişahlarından ikinci Abdulhamit hicri takvime göre 1317, miladi takvime göre ise 1899 yılında ikinci Abdulhamit tarafından yapılmıştır.  Hikmetiye Cami, 1967 Adapazarı depreminde hasar görmüş , 1999 Marmara depreminde minaresi yıkılmıştır. Cami, 1982 yılında Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek koruma altına alınmıştır.

OKUMALISIN  Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Nerede  -Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti?

        8- Ayrı Gezegen Cam Teras           

2019 yılının Kasım ayında kapılarını halka açan Cam Teras, Ülkemizin ve Avrupa’nın En Büyük Cam Terası olma özelliğindedir.  185 metre yüksekliği ile  Kartepe’nin Maşukiye’nin Muhteşem bir manzara sizleri bekliyor. Ayrıca Sapanca Gölü’nün bir kısmını da görebiliyorsunuz.

                9-Kartepe Sisli Vadi             

Maşukiye sınırları içerisinde  bulunan bu yer de Sisli Vadisi, Kahvaltı, Restoran, Kış aylarında Kayak Pisti, Şamrel / Snowtubing, Kayak Okulu, ATV, Zipline imkanlarıyla sizlere bu güzel ortamda keyifli anlar yaşatmak için uğraş veren bir eğlenme merkezidir. Tesisi içerisinde Turkiyede ilk defa paletli atv ile heycan aksiyon macerayı bir arada yaşayabilirsiniz.

            10-Köseköy Merkez Cami           

1987 yılında inşaatına başlanan Köseköy merkez cami inşaatı 1992 yılında ibadete açılmıştır. Kartepe ilçesi gezinizde karşınıza çıkan bu yer ihtişamı ile görülmeye değer güzellikte bir yerdir.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir