Kasimiye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kasimiye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kasimiye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Kasimiye Medresesi Hakkında;                      

Mardin ilinin güneybatısındaki dağlık bir alanda tepelerin altında yer almaktadır. Medresenin yapımına Artuklu Dönemi’nde başlanmış olup Akkoyunlu Hükümdarı olan Kasım Padişah tarafından tamamlanmıştır.

Medrese, Günümüze kadar ayakta kalabilen iki katlı, kubbeli, yapısıyla ihtişamını korumaktadır.  Medresenin inşasında Kesme taş ve tuğlalardan yapılmıştır. Güzel işçiliği ve süsleme motifleriyle ilgi çeken yapı, cami ve türbe ile birlikte yer almaktadır.

Medresenin orta kısmında bir çeşme ve büyükçe bir havuz bulunmaktadır. Açık medrese tipinde, iki katlı ve tek bir avlu etrafında düzenlenmiştir. Güney cephesinden, bir koridordan geçilerek içeri girilir. Batısında bağımsız bir mescit mekânı vardır. Doğu tarafına bakan tarafta iki katlı camisi mevcuttur.

Mardin yapılarının en büyüklerindendir. Açık medrese tipinde, tek bir avlu etrafında düzenlenmiştir.

                  Kasimiye Medresesi Giriş Ücreti                    

Haftanın her günü ziyaretçilerine açık olan medresenin girişi ücretsizdir.

             Kasimiye Medresesi Ziyaret Saatleri;               

Medreseyi, Sabah 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

              Kasimiye Medresesi’ne Nasıl Gidilir?               

Mardin Valiliğin karşı tarafında bulunan ve Eski Mardin’e Giden minibüslere binerseniz sizi 10 dakika gibi kısa sürede medreseye götürecektir. Arabayla gidecek olanlar; Nusaybin ilçesine yeni yoldan giderken Mardin Şehir Stadyumu’nu geçin daha sonra İtfaiye Garajını geçtikten sonra sağa sapılarak aşağıya doru 250 metre ilerledikten sonra ulaşılabiliyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.