Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – KOCAELİ

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – KOCAELİ

Sevgili Gezginler bu yazımızda Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi Nerede?           

Müze, Kocaeli ilinin Merkez ilçesi olarak bilinen İzmit sınırları içerisinde Sırrı Paşa Caddesinde Selim Sırrı Paşa Konağına yakın bir konumda bulunmaktadır.

   Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi Hakkında Bilgiler    

Sarayı’ın ilk yapımı IV. Murat döneminde yapılmış fakat 1999 Marmara depremi sonrasında büyük bir hasar görmüştür. 2004-2005 yılında tadilat işleri tamamlanarak son halini almıştır. Saray Müzesi Günümüze kadar başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Geçmişten günümüze birçok Padişah ve Devlet adamına hizmet vermiş ve 16 ocak 2007 tarihinde alınan karar sonrasında Müze olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk 1923 yılında Basın Toplantısı Düzenlemiştir.

Kasr-ı Hümayun Saray müzesinden bahsedecek olursak; Neo Klasik üslupta 2 katlı Mermer kaplı olarak yapılmıştır. Binanın Mimarı Karabet Amira Balyan, tavan süslemeleri ise Fransız ünlü ressam SASON tarafından yapılmıştır.

Müze’nin Tavan Süsleri ve Mermerli yapısı ile Dolmabahçe Sarayı’na benzemektedir. Saray’da en göze çarpan dekoru ise süslemeli Dev aynalar desek hiç yanlış olmaz. Ayrıca Saray içerisinde, Eski Osmanlı Dönemi Eşyaları, Atatürk’e ait Eşyalar bulunmaktadır.

Kasr-ı Hümayun Ne Demek?

Kasr-ı Hümayun; Padişaha ait Saray anlamına Gelmektedir.

           Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi Giriş Ücreti 2023 Yılı     

Giriş Ücreti 20 TL (2023 Yılı Mart Ayı itibariyle.)

Müze Kart Geçerlidir.

                          Müze Ziyaret Saatleri                                    

Saray Müzesi ‘ni 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

        Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi’ne Nasıl Gidilir?     

Müze, Kocaeli ilinin Merkez ilçesi olarak bilinen İzmit sınırları içerisinde Saat Kulesi ve Selim Sırrı Paşa Konağına yakın bir konumda bulunmaktadır

Toplu Taşıma ile Gidecekler;

Güney Terminali – Yenikent Depolama Alanı arası hizmet veren 134 hat No’lu otobüse binerek ulaşabilirler.

Kaymakamlık – Harmantarla Depolama Alanı arası Hizmet veren 147 Hat No’lu otobüse binerek ulaşabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments