Kaş’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Kaş Gezi Rehberi – ANTALYA

Kaş’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Kaş Gezi Rehberi – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kaş’ta Gezilecek En İyi 10 Yer – Kaş ilçesinin Tarihi – Turistik  ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Kaş ilçesi Hakkında Kısa Bilgi                       

Antalya ilinin en batısında turistik bir ilçemizdir.  M.Ö 4.yy’da kurulan Antik Likya Kenti Antiphellos’un üzerinde yer almaktadır.  En görülebilir kalıntıları Antik Tiyatro, Uzun çarşıdaki Kral Lahiti, çeşitli kaya mezarları ve tapınaklardır.

Kaş ilçesinde Kekova’da Tekne turu yapmak, Saklıkentte Jeep Safari Turu, Akşamları Uzun çarşıda gezmek, Gün batımlarında sahilde oturmayı unutmayın. Kaş ilçesi, Antalya il merkezine 190 km Muğla ilinin Fethiye ilçesine 100 km uzaklıktadır. Bu yazımızda sizlere Kaş ilçesinde gezebileceğiniz bazı yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Kaş’ta Gezilecek En İyi 10 Yer                  

                                1- Kaputaş Plajı                                    

Kaş ilçesine 23 km  Kalkan beldesine ise 7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.Yer altından akan suyun kumsaldan çıkması sonucunda denizin rengi turkuazdır. Bir kanyon ağzı plajı olan Kaputaş Plajı’na inmek için meşhur 187 basamaklı merdiven inerek Plaja ulaşabilirsiniz. Denizi Dalgalı ve ani derinleşmektedir.

                          2- Xanthos Antik Kenti                             

Antalya’dan Fethiye’ye doğru giderken Kaş karayolu üzerinde, yaklaşık Fethiye’ye 46 km. uzaklıktaki Kınık Beldesinde sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik Kent, Bugün ki adıyla Eşen Çayı (Xanthos Nehri) kenarındaki iki tepe üzerinde kurulmuştur. Xanthos Ören yeri, Likya uygarlığının özgünlüğü ve kazılarda ortaya çıkan eserlerin insanlık tarihine ışık tutmuştur. Ve bu merkez 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir.

                               3- Patara Antik Kenti                               

Patara Antik Kenti, Antalya-Kaş ile Muğla-Fethiye arasında Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş Köyü sınırları içesinde likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. Antik Kent, Likya Yolu üzerinde bulunması da önemini anlatmaktadır.

Patara Antik Kenti, tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları olarak bilinen Caretta-Carettaların yumurtalarını bırakıp yavruladıkları sahillerden biri olması sebebi ile de önemlidir. Yine antik Kentin içinden geçerek gidebildiğiniz ince Kumlu Patara Plajı ve Çöllerde rastladığınız Patara Kum Tepeleriyle görülmeye değerdir.

                              4- Saklıkent Kanyonu                              

Saklıkent Millî Parkı veya yaygın adıyla Saklıkent Kanyonu, Antalya – Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu kanyondur. Buranın günümüzden yaklaşık 200 bin yıl önce şekil alarak meydana geldiği tahmin edilmektedir. Saklıkent Kanyonu yaklaşık 18 km derinliğiyle ülkemizin en uzun kanyonu olma özelliğine de sahiptir.

Bir çobanın kaçan keçisini ararken bu harika doğa manzarası ile karşılaştığı söylenir. Daha sonra bu durum oradaki çevrenin de ilgisini çeken bir durum haline gelmiştir.

                            5- Antiphellos Antik Kenti                          

Lykia dilinde Habesos veya Habesa adıyla anılan  Antiphellos, Lykia Bölgesi’nin eski yerleşim yerlerinden biridir. Antiphellos adını daha sonra alan kent, “kayalıklı yerin karşısındaki yer”, “Phellos’un karşısındaki” anlamına gelmektedir.

Antiphellos antik tiyatrosu. Akropolis tepesinin güney eteğindeki tiyatro yamaca yaslanmış olup yirmi altı oturma sırası (caveası) ile denize bakmaktadır.

                                    6- Kalkan Beldesi                             

Kalkan beldesi, Antalya ilinin batı kısmında Kaş ilçesine bağlı turistik bir mahalledir. Yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı’nın yaşadığı bu topraklarda onlara ait bir çok terihi eseri Kalkan beldesinde görebilirsiniz. Kalkan beldesinde, Mavi Mağara, Halk Plajı, Seyir Terası, Yat Limanı, Candan Koyu görülecek yerler arasındadır.

                                    7- Setur Marina                                       

Kaş merkeze 15 dakika uzaklıkta bulunan bu yer Marina olarak hizmet veriyor. Yeme içme mekanlarının yanı sıra denize girme şansı bulabilir, sessizce yürüyüş yaparak muhteşem manzaranın tadını çıkartabileceğiniz bir yer. Ayrıca Tüplü dalış mutlaka yapmalısınız.

                                     8- Kral Mezarı                                      

Kaş’ın merkezindeki Uzun Çarşı’da bulunuyor. M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen ve günümüze kadar neredeyse hiç bozulmadan sağlam gelen lahit,  tek bloktan oluşmaktadır. Lahit, yaklaşık bir buçuk metre uzunluğundaki alt kısmında, boncuk motifleri ve sekiz satırlık Likçe kitabe görülür. Kaş gezinizde mutlaka görmelisiniz.

                                     9-  Uzun Çarşı                                        

Kaş ilçesinin gezilecek en güzel yerlerinden biridir burası. Rengarenk ahşap cumbalı evlerin altındaki dükkanlar, gösterişten uzak mütavazi görüntüsü ile el sanatlarının en güzel örneklerini burada bulabilirsiniz.. El işçiliği ile hazırlanış hediyelik eşyalar, sanat eserleri, tahta oyma figürler, tasarım kıyafetler, kilimler hepsini burada bulabilirsiniz.

                   10- Kaş İlçesindeki PLAJ ve KOYLAR             

Kaş ilçesinde çok sayıda Plaj ve Koy bulunduğu için bunları tek bir yazı içerisinde anlatmaya çalışacağız. Kaş denince akla gelen en ünlü yer Kaputaş ve Patara Plajı olmaktadır. Yazımızda bu yerlerden bahsetmiştik. Bunların dışında; Limanağzı, Büyük Çakıl, Küçük Çakıl, Kaş Halk Plajı, Seyrek Çakıl, Kalkan Halk Plajı, Akçagerme Plajı vs… bulunuyor. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

Büyük Çakıl Plajı, Antalya İlinin Kaş İlçesi’nde yer almaktadır. Büyük Çakıl Plajı Kaş İlçe merkezinin 1.750 metre doğu tarafında yer almaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 1,5 km uzaklıktadır.  Yaklaşık olarak 50 metre uzunluğunda olan plaj oldukça temiz şeffaf suyuyla ve koyun doğal güzellikleri gelen herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Koyun içinde soğuk su kaynağı olduğu için suyu soğuktur.

Küçük Çakıl Plajı, Kaş’ın merkezinde bulunmaktadır. İlçe merkezinde küçük bir koyda yer alan Plaj soğuk suyu ile bilinmektedir. Deniz suları çıkan kaynak suları nedeniyle çok soğuktur. Deniz suları berraktır  ve bu plaj mavi bayraklıdır. Küçük Çakıl Plajı buraya gelen tüm misafirlerin hayran kaldığı ufacık bir plajdır.

Seyrek Çakıl Plajı, Kaputaş plajına yakın bir konumdadır. Çok kalabalık bir yer istemezseniz tam size göre bir yer diyebiliriz. Sahili Kum & Çakıl karışımıdır.

Akçagerme Plajı, açıkçası çocuklu aileler ve sakin denizi sevenlerin tercih ettiği bir yerdir. Sahili ince çakıllı olduğunu belirtelim. Plaj içerisinde özel işletmelerden Şemsiye & Şezlong kiralayarak bu güzel yerin keyfini çıkartabilirsiniz.

Kaş Halk Plajı, Burası kaş Belediyesi tarafından işletilen bir yerdir. Tertemiz bir denize sahip desek hiç yanlış olmaz. Sahil kısmı biraz taşlık olduğunu belirtelim. Çocuklu aileler için biraz sıkıntı yaratabilir. Belediye görevlileri tarafından Şemsiye & Şezlong kiralan maktadır.

İnceboğaz, Setur Marinadan Kaş halk plajına giderken yol üstünde kalıyor. Yolun sağında ve solunda olmak üzere 2 adet plaj bulunuyor. Biri sakin bir yerden diğer yer daha dalgalıdır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.