Anasayfa / Doğal Güzellikler / Kastamonu – Abana Gezi Rehberi

Kastamonu – Abana Gezi Rehberi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kastamonu – Abana Gezi Rehberi – Kastamonu Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Abana

Abana Kastamonu iline bağlı olan bir ilçedir. Kastamonu il merkezine yaklaşık olarak 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Karadeniz kıyısında bulunan yeşil ile mavinin buluştuğu bir ilçedir. Turizm açısından çevrenin en gelişmiş ve tercih edilen yöresidir. İlçe yaklaşık 6 km uzunluğunda kumsallara sahiptir.

Abana Gezilecek Yerler

1- Abana Hacıveli Koyu ve Plajı

Hacıveli Koyu ve Plajı Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Plaj Abana Çatalzeytin karayolu üzerinde Abana merkeze 5 km mesafede bulunmaktadır. Hacıveli Köyü sınırlarında yer alır.

Koy  Hacıveli Burnuna yaklaşık 1.2 km batısında bulunuyor. Hacıveli Plajı yaklaşık 1,5 km uzunluğunda bir sahile sahiptir. Karadeniz’in Bodrumu olarak bilinmektedir burası. Plajı ince kumlu bir yapıya sahiptir.  Denize girmek için Haziran-Ağustos ayları arası en uygun zamandır. Burada Kafe şezlong hizmetler mevcuttur.

Burada su sporları yapılmaktadır. Özellikle Windsurf ve Yelken Yüzme burada yapılan başlıca sporlardır. Abana Hacıveli Koyu ve Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

2- Abana Seyir Terası

Abana Seyir Terası Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Abana ilçe merkezine bağlı Bağlık Mahallesinde yer almaktadır.

Seyir terası 2017 yılında inşa edilmiştir.  Yapımı yaklaşık 6 ay sürmüştür. Terasın bulunduğu yer bir işletmeye bağlıdır. İşletmenin 250 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Teras için giriş ücreti kişi başı giriş ücreti 5 TL’dir.  Nişan ve mezuniyet gibi birçok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Tepe üzerinde bulunan 2 gözetleme balkonundan, panoramik manzarayı izleme ve fotoğraf çekme şansına sahipsiniz. Özellikle burada manzaraya karşı kahvaltı yapmanızı tavsiye ederim. Abana Seyir Terası Nerede-Nasıl Gidilir?

3- Abana Müzesi

Abana Müzesi Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Abana ilçe merkezinde Hükümet konağı bahçesinde bulunmaktadır. Müze Abana Turizm ve Kültür Derneği tarafından işletilmektedir. 2007 yılında Kastamonu Valiliği tarafından hizmete açılmıştır. Müze içerisinde yörede tarihi süreç içinde kullanılan eski eşyalar ve bir kısım tarihi dokümanlar sergilenmektedir. Kastamonu Abana Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

4- Abana Hacıveli Kanyonu

Hacıveli Kanyonu Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kanyon Abana Çatalzeytin karayolu üzerinde Abana merkeze 5 km mesafede Hacıveli Köyünde bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Sülüklü Han Nerede-Nasıl Gidilir?

Hacıveli Kanyonunun yaklaşık uzunluğu 3 km kadardır. Abana merkezden Karadeniz’e dökülen Hacıveli Çayının geçtiği yaklaşık 3 km uzunluğunda bir kanyondur. Bu kanyonda yer alan yürüyüş yolları dağ yürüyüşü(trekking) sporu için düzenlenmiştir. Yeşille mavinin buluştuğu noktada kurulmuş eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Abana Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği ilçelerin başında gelmektedir. Kanyon içerisinde doğal güzelliğin yanı sıra tarihi güzellikler de bulunmaktadır. Doğal kayalıklar, ağaçlar, tahta köprüler ve eski değirmen kalıntıları vardır. Abana Hacıveli Kanyonu Nerede-Nasıl Gidilir?

5- Hacıveli Köyü

Hacıveli Köyü Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Köy Abana merkeze yakın konumdadır.

Hacıveli Köyü bölgenin hatta Kastamonu’nun en eski yerleşim yeridir.  Köy tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Sarı hurma ve kestane ağaçları yaygın biçimde bulunmaktadır. Zamanında burada yaşayan Rumların terk edilmiş evleri bulunmaktadır.  Bu evlerin çoğunluğu günümüzde bakımsız harabe durumdadır. Ayrıca 1805 yılında yapılmış olan Hacıveli Camisi de bulunmaktadır. Hacıveli Köyü Nerede-Nasıl Gidilir?

6- Abana Hacıveli Konağı

Hacıveli Konağı Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Abana ilçesi merkeze bağlı Hacıveli köyünde(mahalle) yer almaktadır. Hacıveli Konağı tarihi dokusunun yanı sıra deniz manzarası ve doğal ortamı ile ilgi çekmektedir. Konak 1935 yılında okul olarak inşa edilmiştir. 1992 yılında okul hizmeti sonlandırılmıştır. Daha sonra konakta restorasyon çalışması yapılmıştır.  Burası restoran ve kafeterya olarak düzenlenmiştir. Hacıveli Konağı ziyarete açık bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Bursa’nın En Güzel 5 Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Restorasyon sırasında orijinal yapıya sadık kalınmıştır. Okul döneminde kullanılan çoğu eşya ilk günkü halini korumaktadır. Abana Hacıveli Konağı Nerede-Nasıl Gidilir?

7- Harmason (Mevlana) Camisi

Harmason (Mevlana) Camisi Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Cami Abana ilçe merkezinde yer almaktadır. Harmason Camisi 1846 yılında inşa edilmiştir. Bazı kaynaklara göre ismi Mevlana Camisi olarak da geçmektedir. Caminin mimarisine bakıldığında Selçuklu dönemi egemenliği vardır.

Harmason Camisinin 5 metrelik giriş bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm camiye sonradan ilave edilmiştir. Caminin ilk yapılması amacının, tekke-zaviye veya dergâh toplantı yeri olduğu bilgisine ulaşılmaktadır. Yapının kullanım amacı sonraki dönemlerde cami olarak değiştirilmiştir.

Abana Nerede ve Nasıl Gidilir?

Abana Kastamonu iline bağlı olan bir ilçedir. Kastamonu il merkezine yaklaşık olarak 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Karadeniz kıyısında bulunan yeşil ile mavinin buluştuğu bir ilçedir. Turizm açısından çevrenin en gelişmiş ve tercih edilen yöresidir. İlçe yaklaşık 6 km uzunluğunda kumsallara sahiptir.

Abana ilçesi Kastamonu’ya 90 km, Sinop’a 132 km, Ankara’ya 340 km ve İstanbul’a 620 km uzaklıkta yer alıyor.

Abana’ya toplu taşıma veya hususi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelenler için ulaşım Abana-Bozkurt-Devrekâni –Kastamonu Devlet Karayolundan sağlanmaktadır. Abana Merkez’e tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelenler öncelikle Kastamonu’ya gitmeniz gerekiyor. Kastamonu merkezden kalkan Çatalzeytin-Abana servislerine binip Abana’ya gelmeniz gerekiyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir