Kaya Üstü – Şahin Kaya Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Düzköy – Trabzon?

Kaya Üstü – Şahin Kaya Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Düzköy – Trabzon?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Kaya Üstü – Şahin Kaya Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Nasıl Çıkılır – Kaya Tırmanışlerı hakkında bilgiler vereceğiz.

                     Kaya Üstü Hakkında  Bilgiler               

Şahin Kaya, Trabzon ilinin Düzköy ilçesi Doğankaya mahallesindeki Şahinkaya tırmanış tutkunlarının yanı sıra doğaseverler tarafından da büyük ilgi görüyor. Taş düşmesi ve kaya bloğunun kopması gibi tırmanış riskleri bulunmayan dağ, sunduğu doğal güzellikleri, beraberindeki dağ ve muhteşem manzarası dikkat çekiyor.

Kaya Üstü – Şahin Kaya Dağı Tırmanışları Hakkında;

Şahinkaya, uzaktan bakılınca kaleyi andıran görüntüsüyle merak uyandırmaya devam ediyor. Dağın eteklerindeki çam ormanları, Kaya tırmanış ve trekking rotalarıyla doğa sporlarıyla ilgilenenlerin ilk tercihleri arasında yerini almış durumda. Şahinkaya’nın üzerinde yürüyüş güzergahları da var. Dağa tırmanmak isteyen dağcılar da bölgeyi tercih ediyor.

Şahinkaya Dağı’nı ikiye ayıran yörede İkizma anlamına gelen bir insanın ancak geçebileceği yer son zamanlarda doğa sporlarıyla ilgilenenlerin uğrak noktaları arasına girmiş vaziyette. Doğa sporlarına gönül verenlerin ilgisini çekmeye başlayan bu yerde, taş düşmesi ve kaya bloğunun kopması gibi tırmanış riski bulunmuyor. Bu riskin olmaması ilgiyi daha da artırmaktadır.

OKUMALISIN  Figani (Beke) Hamamı Nerede - Nasıl Gidilir?

Şahinkaya Dağını inceleyen bilim adamları, bu yerde dünyada az bulunur türdeki raf benzeri olan kalın kireçtaşı yapısının burada olduğunu söyledi. Kale duvarı gibi görünen yüzeyi, kalın kireçtaşlı yapısında sökülme görülmemesi, bu bölgeyi taş düşmesi ve kaya bloğunun kopması gibi özellikleri tırmanış riskini azaltmaktadır. Ayrıca, sağlam kireçtaşı yapısı, kaya tırmanışı açısından ideal tutamakları ve basamaklar dağcılara çok sayıda yeni rota açma imkânı bulabilmektedir.

Yoğun iş trafiğinden kurtulup, Muhteşem doğanın ve Zirvenin tadını çıkartmak için geline bilinecek en güzel yerlerden birisidir. Sakin bir ortamda Huzur bulmak isteyen herkesi burayı öneriyoruz. Bölgede son olarak 31 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde ‘2. Uluslararası Kaya Tırmanışı Festivali’ de düzenlenmiştir.

 

Kaya Üstü- Şahin Kaya Dağında Konaklama-Yeme içme imkânı;

Bölgeye gelen ziyaretçiler, Dağın zirvesindeki tek konaklama ve yeme içme tesisi olan, renkli görüntüsü ile dikkat çeken Nayino Dağ Evi’ne gelerek eşsiz kaya manzarasının tadını çıkartabilir, Konaklayabilir veya burada kahvaltı imkanlarından yararlanabilirler. 7 odası bulunan bu yer yoğun ilgi görmektedir. Sizlerde zirvenin tadını çıkartmak ve dağ evinde kalmak istiyorsanız, rezervasyon yaptırmayı unutmayınız.

OKUMALISIN  Ormanlı Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Şemsiye-Şezlong - Giriş Ücreti - 2021

                         Kaya Üstü’ne Nasıl Gidilir?                

Trabzon’un Düzköy ilçesi Doğankaya mahallesinde bulunmaktadır.

Trabzon-Düzköy arası 38 km uzaklıktadır.  Dağın zirvesine araçla çıkmak mümkündür. Yalnız 4 mevsim yağış alan bu yer, Toprak yol olduğundan yol bozulmaktadır. Araçla ancak yazın gitmenizi tavsiye ediyoruz. Kaya Üstü ve Nayino Dağ Evi’ne gidecekler altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile Navigasyon ile kolayca ulaşım sağlayabilirler. 

Toplu Taşıma ile ulaşım sağlanmıyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.