Kaymakamlar Gezi Evi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Safranbolu

Kaymakamlar Gezi Evi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Safranbolu

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kaymakamlar Gezi Evi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Gezi Evi İçerisinde Neler Var? bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kaymakamlar Gezi Evi, Karabük ilinin Safranbolu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Safranbolu ilçesine bağlı Eski Çarşı mevkisinde bulunmaktadır. Safranbolu Çarşısı içinde, Hıdırlık Yokuşu Sokağı üzerinde yer almaktadır.

Kaymakamlar Evi, 18 ve 19.yüzyıl Türk toplumunun geçmişini, kültürünü ve yaşama biçimi ile teknolojisini yansıtan Safranbolu Evleri arasında önemli bir örnektir. 19.yüzyıl başlarında yapıldığı sanılmaktadır. Sahibi Safranbolu Kışlası kumandanı Hacı Mehmet Efendidir. Hacı Mehmet Efendi’ye yarbay karşılığı olan “Kaim – Makam” denilmesi nedeniyle ailesi; dolayısıyla evleri halk arasında bu isimle söylenegelir olmuştur.

T.C Kültür Bakanlığı’nın Safranbolu’nun Korunması ve Sağlıklaştırılması Projesi içerisinde 1979 yılında kamulaştırılıp restorasyonunu tamamladığı Kaymakamlar Evi, 16.12.1981 tarihinde Eğitim Merkezi olarak hizmete açılmıştır. Hizmete açıldığı 1981 ve müteakip yıllarda eğitim merkezi olan düzenlemelerle sürdürmekle birlikte ziyaretçilerin gezi ve konaklama gereksinimini de karşılamıştır. Son yıllarda ilçede konaklama hizmetlerinin hem sayısal hem de niteliksel artışı karşısında Müze Ev olarak kullanılmaktadır.

Zemin kata çift kanatlı büyük bir kapı ile girilir. Kapının yalın ama evde oturana güven veren bir görünümü vardır. Öte yandan üst pervazda eski bir sigorta şirketinin (BALKAN) levhası ise bu evin sigorta ettirildiğini kanıtlayan bir belge niteliğindedir.

Zemin katta yer alan “Hayat” denilen zemini toprak ya da taş kaplı bölüm sokak cephesindeki sağır ve sağlam duvarları ile yapıyı adeta dışarıdan koruyarak omuzlamış gibidir. Bahçe yönüne kirişlerle açılarak ikinci bir güvenlik önlemi yanında iç mekanlara ışık, hava sirkülasyonu sağlar. Ana yaşama katları bahçe ve sokak arasında üretimle ilgili işlevler üstlenmiş hayat’ta hayvanlar ahır denilen yerde barındırılmıştır.

Birinci katın merdiven başındaki iki oda selamlık, karşıdaki bölüm ile üst kat Harem’dir. Bu katta bulunan dönme dolap, selamlık ile harem arasında yemek servisinin yapılmasını sağlamaktadır. Her iki kattaki odalar aynı çatı altında yaşayan kalabalık aile tipine göre bireylerin tüm gereksinimlerini sağlayacak şekildedir.

          Kaymakamlar Gezi Evi Giriş Ücreti 2024          

Yetişkin …………….. 60 TL

Öğrenci ……………… 40 TL

0-6 Yaş ÜCRETSİZDİR.

(NOT: Fiyatlar 2024 yılı Ocak ayına aittir.)

Not: Bu biletlerle Kent Tarihi Müzesine de girebiliyorsunuz.

Ayrıca Müzekart geçerli değildir.

                         Müze Ziyaret Saatleri                                       

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                  Kaymakamlar Gezi Evi Nerede?                  

Ev, Karabük ilinin Safranbolu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Safranbolu ilçesine bağlı Eski Çarşı mevkiinde bulunmaktadır. Safranbolu Çarşısı içinde, Hıdırlık Yokuşu Sokağı üzerinde yer almaktadır.

            Kaymakamlar Gezi Evi Nasıl Gidilir?              

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Safranbolu merkeze geldikten sonra yürüyerek ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Safranbolu merkezde araçlarını park ederek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.