Kayseri Arkeoloji Müzesi Nerede- Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kayseri Arkeoloji Müzesi Nerede- Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kayseri Arkeoloji Müzesi Nerede- Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Kayseri Arkeoloji Müzesi                             

Arkeoloji Müzesi Kayseri İlinin Melikgazi İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Melikgazi merkezinde Cumhuriyet Mahallesinde yer almaktadır. Müze Kale içerinde bulunmaktadır.

Osman Hamdi Bey tarafından vilayetlerle gönderilen bir genelge ile taşınabilir eski eserlerden en önemlilerinin İstanbul’a gönderilmesi, diğerlerinin korumaya elverişli okullarda toplanmasının istenmesi üzerine, Kayseri çevresinden toplanan pek çok eser Kayseri Lisesinin bir odasında koruma altına alınmıştır.

1928 yılında Milli Eğitim Bakanı Esat Bey, Kayseri’ye yaptığı bir ziyaret sırasında, bu eserleri görür ve Kayseri Valisi Fuat Bey’le bir müze kurulması konusunu görüşür. Vali Fuat Bey’in çalışmalarıyla, Hunat Hatun Medresesi’nin onarımı yapıldıktan sonra, 1 Mart 1930 tarihinde açılan müze 1937 tarihine kadar “Depo Müze” olarak faaliyette bulunur. Eserlerin kronolojik ve bilimsel tasnifinin yapılmasından sonra, 1938 yılında, 5 kuruş giriş ücreti karşılığında halkın ziyaretine açılır.

1948 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından, Kayseri’nin 22 km. kuzeydoğusunda bulunan Kültepe Kaniş/Karum’da sistemli kazıların başlatılması ile açığa çıkartılan eserlerle çevreden satın alınan ve bağışlanan eserlerin gün geçtikçe çoğalması, müze teşhir ve depolarında yer temininde güçlükler doğurunca, 1965 yılında, daha önce kullanılan müze binası inşaatına başlanır ve 26 Haziran 1969 tarihinde ziyarete açılır. Burada yaklaşık 50 yıl hizmet veren Müze Kayseri Kalesi içerisinde yer alan yeni Müze binasına taşınarak 19 Ekim 2019 tarihinden itibaren yeni yapısıyla ziyarete açılmıştır.

             Kayseri Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri          

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Gişe Kapanış Saati: 18:30

         Kayseri Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2022        

Giriş Ücreti: 20 TL

                  Kayseri Arkeoloji Müzesi Nerede?                  

Müze Kayseri İlinin Melikgazi İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Melikgazi merkezinde Cumhuriyet Mahallesinde yer almaktadır. Müze Kale içerinde bulunmaktadır.

           Kayseri Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir?            

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler 323, 448, 48, 490, 553, 582 nolu otobüslere ya da ORGANİZE SANAYİ – İLDEM Tramvaya binmelidirler. Şehir merkezden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.