Kayseri Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kayseri Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Gezginler bu yazımızda Kayseri Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Saat Kulesinin Mimari Özellikleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Kayseri Saat Kulesi Nerede?                     

Kule, Kayseri ilinin merkezinde Cumhuriyet Meydanı olarak bilinen alanda bulunan bu tarihi yapı, Sultan II. Abdülhamit’in emriyle 1906 yılında yaptırılmıştır. Tavlusunlu Salih Usta  Saat Kulesi’nin mimarı olarak bilinmemektedir. Mustafa Kemal Atatürk, 1924 yılında Kayseri’ye geldiğinde halka hitap etmek için bu kuleyi kullanmıştır.

                  Kayseri Saat Kulesinin Özellikleri              

Saat Kulesi 15 metre yüksekliğinde kulesi bulunur, bu kuleye helezon merdivenlerle çıkılmaktadır. Kesme taştan inşa edilen bu yapı, enine düzenlenmiş silmelerle üç bölüme ayrılmıştır. Üst bölümün her cephesinde saat için düzenlenmiş dairesel açıklıklar bulunmaktadır.

Kuleyi kapatan sivri piramidal külah kısmında dikdörtgen bir açıklık ve bunun içinde saat çanı bulunmaktadır. Buradan saatin kurularak çalışmasını sağlayan silindir şeklindeki madeni ağırlık sarkmaktadır.  Kulenin dört yöne bakan saat kadranları bulunuyor.

Ayrıca, Saat Kulesinin üzerinde dört tarafta yönleri gösteren dört çubuk bulunmakta, bunun ortasında da rüzgârın yönünü gösteren bir ok işareti bulunmaktadır.  Saat Kulesi’nin yanındaki dikdörtgen mekân ise muvakkithane (saat odası)olarak inşa edilmiştir.

               Kayseri Saat Kulesine Nasıl Gidilir?         

Kayseri il merkezinde bulunan bu yapıya gitmek çok kolaydır, kayseri il merkezinde iseniz Cumhuriyet meydanı olarak bilinen bu alana geldiğinizde geçmişten günümüze kadar gelen bu tarihi yapıyı göreceksiniz. Kayseri Valiliği, Kayseri Kalesi ve Kayseri Kapalı çarşısının tam arasına bulunuyor.

Kayseri’nin bazı illere olan uzaklığı;

  • Kayseri-Ankara arası 320 km,
  • Kayseri-Adana arası 313 km,
  • Kayseri-Gaziantep arası 353 km,
  • Kayseri-Konya arası 304 km,
  • Kayseri-Niğde arası 128 km,
  • Kayseri-Nevşehir arası 81 km,
  • Kayseri-Yozgat arası 175 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.