Kayserinin En İyi 10 Piknik Alanı – Kayseri’de Piknik Yapılacak Yerler

Kayserinin En İyi 10 Piknik Alanı – Kayseri’de Piknik Yapılacak Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kayserinin En iyi 10 Piknik Alanı hangisidir? Bu piknik alanlarında neler var? Ateş Yakılır mı? Girişler Ücretli mi? Bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  Kayseri’nin En İyi 10 Piknik Alanı

                    1) Beştepeler Parkı Mesire Alanı                        

Beştepeler Parkı Mesire Alanı, Kayseri ilinin Melikgazi İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Melikgazi ilçesi Karacaoğlu mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Burası tarihi dokusunun yanında kente nefes aldıran yeşil alanların başında gelmektedir. Yüksek konumuyla güzel bir Kayseri manzarasını ayaklar altına seriyor. Uzun ağaçları, tertemiz havası, yürüyüş parkurları, piknik alanları ile ziyaretçilerin vazgeçilmez uğrak yeridir.

Burada yürüyüş parkurları ve piknik alanları mevcut. Ziyaretçiler için oldukça temiz bir havası bulunuyor. Yüksek bir konumda olması da avantajlarından biridir. Bu sayede havası çok temizdir. Ayrıca fotoğraf çekmek isteyen kişiler için doğa ayaklarının altında bir konumdadır.

                     2) Sarımsaklı Barajı Mesire Alanı                      

Sarımsaklı Barajı Mesire Alanı, Melikgazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Melikgazi ilçesine bağlı Sarımsaklı mevkiinde bulunmaktadır. Kayseri il Merkezine yaklaşık olarak 33 km mesafededir. Barajın, Sarımsaklı ile arasında olan uzaklığı ise; 10,3 kilometredir.

Mesire alanı içerisinde Çocuklar için oyun alanları mevcuttur.  Ayrıca Survivor parkuru bulunmaktadır. Zemin çakıllı kumdur. Ana çocuk parkı daha çeşitli ve güzel oyuncaklar içeriyor. Piknik alanı sandalyeli masalar bulunmaktadır. Yerde de piknik yapabilirsiniz. Bayan ve erkek tuvaletleri yer almaktadır.

Dinlenmek ve bir şeyler yemek için güzel bir yer. Mangal ve semaver yakmak(ateş) yasağı getirilmiş daha önce bu yasak yoktu.

Sarımsaklı Barajı kamp alanı, çadır kampı ve karavan kampı için uygundur. Mesire alanı kabalık olabilmektedir. Mesire alanında kamp yaparım derseniz, sabah erken saatlerde yola çıkmanız gerekiyor.

                   3) Pastırmacılar Parkı Mesire Alanı                   

Pastırmacılar Parkı, Kocasinan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kocasinan ilçesine bağlı Boğazköprü mevkiinde bulunmaktadır. Kayseri il Merkezine yaklaşık olarak 17 km mesafededir.

Burası da yine piknik yapılabilecek özel alanlar arasında yer alıyor. Dışarıdan gelen ve geçiş güzergahında olan yolcular genelde burada bir şeyler yiyip dinlenme imkânı bulabiliyor.

Kayseri Boğaz Köprü girişinde faaliyete geçen Pastırmacılar Parkı, Kayseri’ye dışardan gelen ve geçiş güzergahı olarak kullanan yolcular için 24 saat hizmet veriyor.

Tesiste, Kayseri Sofrası adlı yöre mutfağını misafirlerine sunan bir lokantanın yanında, Kır Kahvesi, mescit, Piknik Alanları, 24 saat açık sucuk, pastırma satışı yapılan dükkanlar, çocuklar için özel açık oyun parkı gibi imkanlar sunuluyor.

                 4) Kıranardı Kent Ormanı Mesire Alanı               

Kıranardı Kent Ormanı, Melikgazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Melikgazi ilçesine bağlı Yayla yolu mevkiinde bulunmaktadır. Kayseri il Merkezine yaklaşık olarak 14 km mesafededir.

Kayseri’nin en sıcak zamanlarında doğanın serin havasında vakit geçirmek isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor. Erciyes manzarası ile Kıranardı Kent Ormanı hafa içinde ve hafta sonunda piknikçilerin tercihleri arasında yer alıyor.

Kıranardı Kenti Ormanı, gece veya gündüz farketmeksizin Erciyes’in muhteşem şehir manzarası sunmaktadır. Hem piknik yapabileceğiniz hem de seyir manzaranın keyfini çıkartabileceğiniz bir konum sağlamaktadır. Mesire alanı içerisinde piknik kamelyaları, mangal alanları, mescit ve tuvaletler yer almaktadır. Özelikle hafta sonları gidenler için en geç sabah 10.00 da orada olmanızı tavsiye ederiz. Hafta sonları kalabalık oluyor. Hafta içi daha sakin olmaktadır.

                               5) Ali Dağı Mesire Alanı                             

Ali Dağı Mesire Alanı, Talas ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Talas ilçesine bağlı Harman mevkiinde bulunmaktadır. Kayseri il Merkezine yaklaşık olarak 10 km mesafededir.

Kayserinin En iyi 10 Piknik Alanı

Kayserinin En iyi 10 Piknik Alanı

Burası da yine oldukça güzel piknik alanlarından biridir. Kayseri’ye yukarıdan bakabileceğiniz bir konumdadır. Kayseri’yi kuşbakışı görme şansını yakalayabileceğiniz bir mesire yeridir. İçerisinde yer alan kamelyaları, mangal yakabileceğiniz alanlar mevcuttur.

Manzara doğa için mükemmel bir yer. Piknik alanında son dönemde mangal yasaklanmıştır. Şehir manzarasını ayağınız altına alabileceğiniz yamaç paraşütü ile ayağınızı yerden kesecek bir deneyim yaşayabileceğiniz fotoğraf çekinebileceğiniz süper bir konumdadır.

Mesire alanı ailecek piknik yapabileceğiniz bir yerdir. Buraya hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta sonu gidecekler için erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta sonu kalabalık oluyor.

                        6) Kadir Has Fuar Kültür Park                      

Kadir Has Fuar Kültür Park, Kocasinan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kocasinan ilçesine bağlı Zümrüt Mahallesinde bulunmaktadır. Kayseri il Merkezine yaklaşık olarak 5 km mesafededir.

Fuar alanındaki 150 bin m² alana sahip mesire yeri 19 Mayıs 2001 tarihinde tamamlanarak hizmetine sunulmuştur. İçerisinde ziyaretçilerin hayranlıkla seyrettiği dev estetik şelale, 100 adet barbekülü kamelya, 300 araçlık otopark, 2 çocuk oyun alanı ve 2 basketbol sahasının yer aldığı Fuar Kültür Park, günlük ortalama 50 bin kişi tarafından kullanılıyor.

Ailecek oturma dinlenme ve kahvaltı için güzel temiz bir park. Kullanıcıların da temiz ve koruyarak kullanması önemli. Kadir Has spor salonunun orada araba için park alanı bulunuyor.

Parkta mangal semaver yakmak yasak olduğu için dumansız kokusuz temiz ve serin bir ortamda vakit geçirebilirsiniz.

                             7) Barsama Mesire Alanı                              

Barsama Mesire Alanı, Kocasinan İlçesi sınırlarında bulunmaktadır. Kocasinan ilçesine bağlı Barsama Mahallesinde bulunmaktadır.  Barsama Mesire alanı Kayseri şehir merkezine uzaklığı 31 kilometredir.

Mesire Alanı 5 bin metrekare kilit parke yaya yolu, 85 adet kamelya ve piknik masası, yürüyüş yolları ve otopark, 15 adet Osmanlı Çeşmesi ve çocuklara özel oyun parkları gibi imkanlara sahiptir.

Barsama Mesire alanı ırmağı ve yeşiliyle insanları büyülüyor. Barsama Mesire alanında ailecek sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilme şansına sahipsiniz. Mesire Yeşil doğanın eşliğinde piknik yapabilir, mesire alanında uzun doğa yürüyüşleri çıkabilirsiniz. Özellikle Şehir merkezine yakınlığı ve çocuklara özel oyun alanları aileleri buraya çekmektedir.

Buraya hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta sonu gidecekler için erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta sonu kalabalık oluyor.

                           8) Ağırnas Mesire Alanı                                

Ağırnas Mesire Alanı, Melikgazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Melikgazi ilçesine bağlı Ağırnas mevkiinde bulunmaktadır. Kayseri il Merkezine yaklaşık olarak 26 km mesafededir.

Mesire alanı hem tarihi hem de doğal güzellikleri içerisinde barındıran bir bölgede bulunmaktadır. Ağırnas tarihi taş evleri ve Yeraltı Şehri ile tanınan tarihi bir beldedir. Burada ailecek dolu dolu zaman geçirebilme şansına sahipsiniz. 4.500 metrekarelik Neslihan Parkı ve 7.000 metrekarelik Şehit Yüzbaşı Yiğitcan Çiğa Parkı semaver ve mangal yakmak için uygun konumdadır.

Şehit Yüzbaşı Yiğitcan Çiğa Parkı içerisinde yöre halkı tarafından at binme etkinliği yapılmaktadır. Bu sayede çocuklar için daha eğlenceli bir etkinlik olmaktadır.

Mesire alanı içerisinde Çocuklar için oyun alanları mevcuttur. Mesire Yeşil doğanın eşliğinde piknik yapabilir, mesire alanında uzun doğa yürüyüşleri çıkabilirsiniz. Özellikle çocuklara özel oyun alanları aileleri buraya çekmektedir. Bayan ve erkek tuvaletleri yer almaktadır.

Buraya hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta sonu gidecekler için erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta sonu kalabalık oluyor.

                        9) Evliyalar Mesire Alanı                               

Evliyalar Mesire Alanı, Melikgazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Melikgazi ilçesine bağlı Mimarsinankayapul mevkiinde bulunmaktadır. Kayseri il Merkezine yaklaşık olarak 18 km mesafededir.

Kayseri’nin En iyi 10 Piknik Alanı

Kayseri’nin En iyi 10 Piknik Alanı

Mesire alanı ailecek gidilecek güzel bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Mesire alanı içerisinde Sosyal etkinlik, yürüyüş, kamp bile yapılabilme şansına sahipsiniz. Ateş yakılabiliyor. Piknik imkanları güzel. Tuvalet ve su var. Çöp konteynır var. Çocuklar için park var. Abdest alınacak yer bile birden fazla. Gölgelik oldukça çok. Yeşillik yer oldukça kullanışlı bir mesire alanı.

Birde salça kaynatma alanı var. Kaynatmak isteyenler Eylül ayında Melikgazi belediyesini arayıp randevu alıyor. Hep bir arada yapıldığı için küçük bir salça Festivali gibi oluyor.

Buraya hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta sonu gidecekler için erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta sonu kalabalık oluyor.

                     10) Yamula Barajı Mesire Alanı                        

Yamula Barajı, Kayseri ilinin Kocasinan İlçesi sınırlarında bulunmaktadır. Kocasinan ilçesine bağlı Yemliha Mahallesi yakınlarında kuruludur.  Barsama Mesire alanı Kayseri şehir merkezine uzaklığı 25 kilometredir.

Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.582.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 120,00 m, normal su kotunda göl hacmi 2025,00 hm3, normal su kotunda göl alanı 85,30 km2dir. 27 Aralık 2003 tarihinde su tutmaya başlanmıştır. Yamula Barajı büyük bir göl görünümündedir. Baraj gölünde, her yıl yelkenli, kürek, yüzme, off-shore ve kano yarışları düzenlenmektedir. Baraj 6.500 hektarlık bir alana sulama hizmeti verirken, 100 MW güç ile de yıllık 422 GWh’lik enerji üretimi yapmaktadır.

Mesire Alanı içerisinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz parkurlar, piknik alanları, kafe, restoranlar, havuzlar, çocuklar için oyun alanları da bulunmaktadır.

Yamula Barajı’nda, her yıl yelkenli, kürek, yüzme, tekne ve kano ile balık avcılığı yarışları düzenlenmektedir. Dileyen vatandaşlar baraj turu yapan teknelerle de Yamula Barajı’nı keşfedebilir. Doğa fotoğrafçıları içinde farklı bir ambiyansa sahiptir. Yamula Barajı içerisinde pullu sazan, levrek, gümüş balığı, alabalık gibi balık türleri mevcuttur. Amatör balıkçılık yapanların uğrak yeri konumundadır.

.

.

.

.

.

.

Kayserinin En iyi 10 Piknik Alanı

Kayserinin En iyi 10 Piknik Alanı

Kayserinin En iyi 10 Piknik Alanı 

Kayserinin En iyi 10 Piknik Alanı

Kayserinin En iyi 10 Piknik Alanı

Kayserinin En iyi 10 Piknik Alanı

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.