Anasayfa / Kocaeli / Kefken Adası Nerede – Nasıl Gidilir?

Kefken Adası Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Kefken Adası Nerede – Nasıl Gidilir? –  Kocaeli Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kefken Adası Hakkında;

Kefken Adası, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Cebeci sahilinin tam karşısında bulunmaktadır. Kandıra ilçe merkezine uzaklığı 20 km. dir.

Kefken Adası’nda Cenevizliler’den kalma surlar yer almaktadır.  Bu sebeple birinci dereceden sit alanı olan tarihi bir adadır. Denize girmeye fazlasıyla müsait kumsalları ve Roma’dan Bizans’tan kalma tarihi kalıntıları mevcuttur.  Giresun adası ile birlikte Karadeniz’ in mevcutta olan adalarındandır.

Karadeniz’de üzerinde insan yaşayan tek ada Kefken Adası olarak karşımıza çıkmaktadır. Adada balıkçılık ile uğraşan aileler yaşamaktadır. Adada sualtı dalışları da yapılmaktadır. Ayrıca ada sportif dalışların yanında zıpkınla balık avcılığı yapmak isteyenlerin de özellikle tercih ettiği yerlerden sadece biridir. Adada kırka yakın su kuyusu bulunmaktadır. Cenevizlilerden kalan bu kuyular yağmur sularını biriktirmek amaçlı yapıldığı söylenmektedir. Ayrıca adada 1879 yılında inşa edilmiş olan Deniz Feneri bulunmaktadır. Günümüzde hala fener Karadeniz’den geçen gemilere yön vermek için kullanılmaktadır.

OKUMALISIN  Günnücek Milli Parkı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Kefken Adası Nerede?

Kefken Adası, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Cebeci sahilinin tam karşısında bulunmaktadır. Kandıra ilçe merkezine uzaklığı 20 km. dir.

Kefken Adası Nasıl Gidilir?

Bu adaya ulaşmak için öncelikle karşı kıyıda bulunan Cebeci Sahile ulaşmak gerekmektedir. Cebeci Sahili Kefken merkeze 3,5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Adaya Cebeciden teknelerle 10 dakikalık bir yolculuk ile ulaşmak mümkündür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir