Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Kefken Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kefken Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kefken Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kefken Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kefken Gezi Rehberi? Kefken Gezilecek Yerler?

Kefken, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kandıra ilçesine bağlı bir mahalledir. Kandıra ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 km mesafededir. Kocaeli merkeze ise yaklaşık olarak 64 km mesafededir.

Kefken ’de M.Ö. 3000’lerde Sitler döneminde yerleşim mevcuttur. Daha sonraki dönemlerde Aslar, Frigler, Misyalılar, Bebrisler, Megaralılar, Misler, Argonatlar bu bölgede hâkimiyet kurmuştur. Bizans İmparatorluğu hakimiyetinde bir kıyı ticaret limanı olarak kullanılmıştır. Osmanlı Beyliği bölgeye hâkim olunca ticaret limanı ve tersane olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Günümüzde Kefken eşsiz güzelliği ve sahili, plajı ile muhteşem bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevre illerden birçok kişi tarafından tercih edilen mükemmel bir yerdir.

Kefken Gezilecek Yerler

Kefken Adası

Kefken Adası, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Cebeci sahilinin tam karşısında bulunmaktadır. Kandıra ilçe merkezine uzaklığı 20 km. dir. Kefken Adası’nda Cenevizliler’den kalma surlar yer almaktadır.  Bu sebeple birinci dereceden sit alanı olan tarihi bir adadır. Denize girmeye fazlasıyla müsait kumsalları ve Roma’dan Bizans’tan kalma tarihi kalıntıları mevcuttur.  Giresun adası ile birlikte Karadeniz’ in mevcutta olan adalarındandır.

Karadeniz’de üzerinde insan yaşayan tek ada Kefken Adası olarak karşımıza çıkmaktadır. Adada balıkçılık ile uğraşan aileler yaşamaktadır. Adada sualtı dalışları da yapılmaktadır. Ayrıca ada sportif dalışların yanında zıpkınla balık avcılığı yapmak isteyenlerin de özellikle tercih ettiği yerlerden sadece biridir. Kefken Adası Hakkında Ayrıntılı ilgi İçin TIKLAYINIZ…

Pembe Kayalıklar

Kandıra ilçesi sınırları içerisinde Kefken mahallesinde bulunan Pembe Renkli Kayalıklar, Yerli ve yabancılar tarafından ilgi görmektedir. Pembe Kayalıkların özelliğinden bahsedecek olursak, Bu kayalıklar suyun içerisinde yumuşacık bir hal alıyor ve bu özelliği ile Osmanlı Döneminde dikdörtgen şeklinde kesilerek deniz yoluyla İstanbul’a kadar taşınmıştır. Pembe Kayalıklar Hakkında Ayrıntılı ilgi İçin TIKLAYINIZ…

Kefken Kovanağzı Koyu ve Plajı

Kefken Kovanağzı Koyu ve Plajı, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kandıra ilçesine bağlı Kefken mahallesinde bulunmaktadır. Kandıra ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 km mesafededir. Kocaeli merkeze ise yaklaşık olarak 64 km mesafededir.

OKUMALISIN  Amasya Saat Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Kefken Kovanağzı Koyu mavi ile yeşilin buluştuğu doğa harikası bir yerdir. Bu bölge yazlıkçılar ve tatilciler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilmektedir. Sahili ve deniz tabanı kumdan meydana gelmektedir. Suları oldukça temiz ve berraktır. Bu koy kendi özelliğinden dolayı dalganın olmadığı nadir yerlerdendir. Bu sebeple acemi yüzücüler ve çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Hafta sonları oldukça yoğundur. Kovanağzı Koyu ve Plajı Hakkında Ayrıntılı ilgi İçin TIKLAYINIZ…

Nihat Erim Tepesi

Merhum Başbakan Nihat Erim’den ismini alan bu tepe Kefken’i seyredebilmeniz için harika bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Burası adeta doğal bir seyir terasıdır. Yolunuz düşerse buraya çıkıp bu güzel bölgeyi kuşbakışı görmenizi tavsiye ederim. Ayrıntılı ilgi İçin TIKLAYINIZ…

Kumcağız Koyu ve Plajı

Kumcağız Koyu ve Plajı, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kandıra ilçesine bağlı Kefken ve Kumcağız mahallesinde bulunmaktadır. Plajın bir yanı Kefken muhtarlığı sınırlarında kalırken diğer tarafı Kumcağız Muhtarlığı sınırlarında kalmaktadır. Kandıra ilçe merkezine yaklaşık olarak 15 km mesafededir. Kocaeli merkeze ise yaklaşık olarak 60 km mesafededir.

OKUMALISIN  Ağva Kilimli Koyu Nerede - Nasıl Gidilir?

Kumcağız Koyu dalganın olmadığı nadir yerler arasındadır. Mavi ile yeşilin buluştuğu doğa harikası bir yerdir. Bu bölge yazlıkçılar ve tatilciler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilmektedir. 2 km uzunluğunda bir kumsalı bulunmaktadır. Sahili ve deniz tabanı kumdan meydana gelmektedir. Suları oldukça temiz ve berraktır. Bu sebeple acemi yüzücüler ve çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Hafta sonları oldukça yoğundur. Bölgenin en büyük ve en korunaklı plajı Kumcağız Plajıdır. Kumcağız Koyu ve Plajı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKAYINIZ…

Kapri Koyu ve Plajı

Kapri Koyu özellikle kayalıklardan atlamak isteyenlerin uğrak noktalarındandır. Burası etrafı kayalarla çevrili bir havuz konumundadır. Ayrıca burada minik bir de plaj yer almaktadır. Ortalama derinlik 3 metre dolaylarındadır.

Kefken Limanı

Kefken Limanı olta balıkçılığı için en çok tercih edilen noktalardan biridir. Burada ayrıca halk plajı da bulunmaktadır. Teknelerin balık tutup döndükleri anı görmenizi tavsiye ederim.

Kefken Nerede?

Kefken, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kandıra ilçesine bağlı bir mahalledir. Kandıra ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 km mesafededir. Kocaeli merkeze ise yaklaşık olarak 64 km mesafededir.

Kefken Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Kocaeli ya da Kandıra merkezden Kefken’e sefer düzenleyen minibüslerle ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Kocaeli’nden D605 üzerinden önce Kandıra ilçesine buradan da Kefken’e yol almalıdırlar.

  • Sakarya-Kefken arası yaklaşık 78 km,
  • Ankara-Kefken arası yaklaşık 373 km,
  • İstanbul-Kefken arası yaklaşık 168 km,
  • İzmir-Kefken arası yaklaşık 520 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Yenir – Neler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir