Kelebekler Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Tekne Turu – MUĞLA

Kelebekler Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Tekne Turu – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kelebekler Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp Yapılacak Alanlar – Kelebekler Vadisinde Tekne Turu Nerede Yapılır? bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kelebekler Vadisi, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz beldesi sınırlarında bulunan bir cennet vadisidir. Vadi, 350 metre ulaşan sarp kayalıklı duvarlarla çevrilidir. Vadi adını ise; barındırdığı 80′den fazla kelebek türünden ve özellikle Kaplan kelebeğinden almıştır. Ayrıca vadide kaynağı Faralya köyünde bulunan ve Vadi’ye dökülen şelale, Vadi’nin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz’e dökülmektedir.

Kelebek Vadisi’nin tarihi; M.Ö. IV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Likya’nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üstünde yer alır. Buradaki köy “Faralya” ismiyle anılmaktadır.

Bizans ve Yunan uygarlıklarından Osmanlı’nın son zamanlarına kadar sürdürülen, yamaçların teraslamasıyla oluşturulan bahçecilik kültürü bugüne kadar gelmiştir. Vadinin toplam alanı 130 dönüm kadardır, bu alanın 90 dönüm kadarı şuan turistik amaçlar için kullanılmaktadır.

                            Kelebekler Vadisi Gezisi                           

Vadiyi oluşturan dağlar üzerinde yaşayan ender canlılar nedeniyle Dünya mirası olarak korunması önerilen 100 dağdan biridir bununla birlikte 8 Şubat 1995’de 1. derecede doğal sit alanı ilan edilmiş, her türlü yapılaşma yasaklanmıştır.

Ülkemizin kamp ve doğa turizmi açısından en nadide yerlerinin başında gelen Kelebekler Vadisi, kumsalında lüks konaklama tesisi yok. Çadır kurabilir ya da üzeri çalı ve yapraklarla kaplı çardaklarda, ağaç dalları arasına kurulmuş teraslarda geceleyebilirsiniz.

Vadinin içinde iki patika bulunuyor bunlardan biri şelalelere gidiyorken diğeri ise Faralya köyüne çıkıyor. Köye çıkan ol oldukça diktir. Eğer dağcı değilseniz tırmanmaya çalışmayın.  Vadiye ilk girdiğinizde normal bir vadi gibi görünürken bir ses sonrası kelebeklerin havalandığını göreceksiniz. Vadi tehlikeli yamaçlara sahip olmasından dolayı eğer dağcı değilseniz şelale bölgesine kadar gidin derim.

Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Tekne turu için ücret ödüyorsunuz.

         Kelebekler Vadisi Gezisinde Neler Yapılır?        

Kelebek Turu: Kaplan cinsi kelebek başta olmak üzere 80’e yakın kelebek çeşidini bir arada görmek için en uygun yerlerden birindesiniz. Gezdiğiniz süre boyunca pek çok kelebek size eşlik edecektir. Vadinin derinliklerine ne kadar çok ilerlerseniz, kelebekleri görme şansınız o kadar çok artmaktadır.

Tekne Turu: Şövalye adası, Samanlık, Hillside, Akvaryum, Dalyan, Kızılada ve Çalış Plajı’nı kapsayan pek çok tur mevcut. Dilediğinizi seçebilirsiniz ve böylece gün içinde pek çok koyda yüzme şansını buluyorsunuz.

  Kelebekler Vadisine Tekne Turları Nereden Kalkıyor?   

(Tekne Turu için Tekneler Ölüdeniz ‘den kalkmaktadır)

Dalış: Kelebekler Vadisi’nde dalış yapabilirsiniz. Site, koruma alanında olduğu için pek çok deniz canlısına da rastlamanız mümkündür.

Doğa Gezisi ve Tırmanış: Kelebekler Vadisi’nde vadinin içlerine doğru ilerledikten sonra yamaç tırmanışı sizi bekliyor olacak. Tabii ki bu gezi için rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz ve bölgede sıcak Akdeniz ikliminin olduğunu unutmamalısınız.

                     Kelebekler Vadisi Nasıl Gidilir?                    

Karayolu Ulaşım:

Vadi’ye ulaşmak için önce Muğla Fethiye’ye gelmeniz daha sonra Fethiye otogarın önünden geçen dolmuşlarla Ölüdeniz’e, Ölüdeniz plajından da Vadi servis teknesine binmeniz gerekmektedir. Tekne saatleri dışında Vadi’ye gitmek isteyenler Vadi’yi arayarak zodyak bot ile özel servis isteyebilirler.

Havayolu Ulaşım:

Kelebekler Vadisi’ne en yakın havalimanı Dalaman’dır. Dalaman’a, İstanbul, Ankara ve diğer merkezlerden ve yurtdışından sürekli uçuşlar yapılmaktadır. Diğer en yakın havaalanı Antalya’dır. Fethiye’ye uzaklığı yayla yolundan 199 km’dir.

Fethiye’den Vadi’ye ulaşmak için önce otogarın önünden geçen dolmuşlarla Ölüdeniz’e, Ölüdeniz plajından da Vadi servis teknesine binmeniz gerekmektedir.

Vadi’nin Tekne Seferleri Saatleri

Ölüdeniz ’den Vadi’ye vadi servis teknesiyle ulaşabilirsiniz.

Bilet teknede satılır. Başka yerde bilet almanıza gerek yoktur.

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz 9:30 – 13:00 – 17:00

Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi 11:00 – 14:00 – 18:00

Ölüdeniz ’in Bazı İllere Olan Uzaklıkları

  • Ölüdeniz-İstanbul arası 732 km.
  • Ölüdeniz-Ankara arası 662 km.
  • Ölüdeniz-İzmir arası 372 km.
  • Ölüdeniz-Antalya arası 237 km.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Ülkü BOZ dedi ki:

    Güzel basarili bir site teşekkürler… Açıklayici anlatimiyla gezmis kadar oldum ilk fırsatta gideceğim yerlerin rotasini oluşturma istegi uyandirdi tesekkurler