Kelime Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023-ANKARA

Kelime Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023-ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kelime Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Müzenin Tarihi & Mimarisi ve Müze’de bulunan Görseller hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                             Kelime Müzesi Nerede?                              

Müze, Ankara ilinin Altındağ ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Ankara Kalesi’ne yakın bir konumda Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin hemen karşısında bulunmaktadır. Yazar Şermin Yaşar’ın Türk Diline bir Vefa borcu olarak hazırladığı müzedir.  Şermin Yaşar, Türkçe Kelimelerin, Ata sözlerin ve Deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla yapmış olduğu çalışmalar burada sergilenmektedir.

Kelimeler, kökleri, benzerlikleri, görseller vb bulunuyor. Kelimeler açısından farkındalığımızı arttırmak için çok faydalı bir Müzedir. Okuma bilen çocuklarınızla da ziyaret etmek onların bakış açıları açısından güzel olacaktır.

Türkiye’nin İlk Kelime Müzesi

Müze’de, Türkçe kelimelerin görsel tasarımla, duygu ile bir araya getirilerek sergilenmektedir. Müze binasının alt katında Kökler, Giriş katında Kelimeler, En üst katta ise Cümleler ile alakalı sergiler bulunuyor. Girişten üst kata çıkarken merdivenlerde Uygur, Göktürk ve Arap harflerinin olduğu cam ve pirinç avize dikkatimizi çekmektedir.

Müze’nin en çok dikkat çeken kısımlarından biri de İranlı bir sanatçının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarından yaptığı üç boyutlu dijital heykelidir.

Müzeye Girişte ‘’HOŞ GELDİNİZ’’ NE İYİ ETTİNİZ DE GELDİNİZ’’ ‘’SEFALAR GETİRDİNİZ’’ gibi hoş sözler sizleri karşılıyor. Müzeden çıkarken ise ‘’HOŞÇAKALIN’’,‘’YİNE BEKLERİZ’’ gibi cümleler yazılmış. Müzeyi gezerken ve çıkarken hoş sözler okumak oldukça memnun ediciydi.

                  Kelime Müzesi Giriş Ücreti 2023 Yılı            

Yetişkinler …. 50 TL

9 yaş üstü …… 25 TL

9 yaş altı ÜCRETSİZDİR.

Müze Kart Geçerli DEĞİLDİR.

(Not: Fiyatlar 2023 Yılı Haziran Ayına aittir)

              Kelime Müzesi Ziyaret Saatleri                        

Müze, 10.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Pazartesi Günleri KAPALIDIR.

                 Kelime Müzesi’ne Nasıl Gidilir?                

Müze, Ankara ilinin Altındağ ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Ankara Kalesi’ne yakın bir konumda Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin hemen karşısında bulunmaktadır.

Kelime Müzesine Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Otobüs ile Gidecekler; En yakın yer Anafartalar Caddesinden geçen 375 – 377 – 361 – 357 nolu otobüslere binip Anafartalar Caddesinde inip yürüyebilirler. Veya Ulus olarak bilinen yerde indikten sonra Ankara Kalesine doğru yürümeleri yeterli olacaktır.

Dolmuş ile Gidecekler; Mamak – Ulus arası hizmet veren Dolmuşlara binerek Anafartalar Caddesinde inip yürüyerek ulaşabilirler.

Metro ile Gidecekler; Ulus olarak bilinen istasyondan indikten sonra Ankara Kalesine doğru yürüyerek gidebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.