Kemer’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kemer Gezi Rehberi – ANTALYA

Kemer’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kemer Gezi Rehberi – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kemer’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kemer İlçesinin Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                       Kemer İlçesi Hakkında Kısa Bilgi                   

Kemer ilçesi Antalya il Merkezine 32 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tarihi, Turistik ve Doğal Güzellikleri bakımından Antalya’nın En Popüler ilçelerindendir. Çam Ormanları, Deniz ve Dağların birleştiği doğa harikasıdır.

Kemer İlçesi Tabiat Parkları, Plajları, Antik Kentleri, Lüks otelleri, Tarihi Eserleri ve Çam ormanları ile gelen ziyaretçilerine unutamayacakları bir tatil imkânı sunmaktadır. İlçe ’de Adrasan, Olimpos, Göynük, Beldibi, Çamyuva, Çıralı ve Tekirova gibi önemli beldeler bulunuyor. İlçede saymakla bitmeyen gezi rotaları oluşturabiliriz. Bu yazımızda sizlere Kemer ilçesinde Gezilecek En İyi 10 Yer olarak belirlediğimiz yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

                  Kemer’de Gezilecek En İyi 10 Yer                   

                            1- Phaselis Antik Kenti                              

Antik Kent, Bey Dağları içerisinde bulunan Olympos Milli Parkla iç içe olan bir yerdir.  Çam ve sedir ağaçları, doğal güzellikleri, antik şehri, koyu ve plajıyla içinde muhteşem bir yerdir.  Antik Kentin sahil kısmında 3 muhteşem koy bulunur. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı. Antik Kent, yemyeşil bir orman içinde bulunmaktadır.

                            2- Olimpos Antik Kenti                             

kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İ.Ö.167–168 yılarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçmektedir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine aittir.

Olympos’un günümüze kadar ulaşmış kalıntıları genellikle doğudan batıya, doğru hızla denize akan bir ırmağın ağzında ve her iki yakasında yer alır.  Olympos Bey Dağları Milli Parkının bir bölümünü oluşturmaktadır. Olimpos Plajı ve Olimpos Antik Kenti birlikte gezebilirsiniz.

                                   3- Çıralı Yanartaş                                

Binler yıldır sönmeyen mitolojide adına efsaneler anlatılan bir yerdir. Likya’nın Sönmeyen Ateşi olarak bilinir. Bakıldığında Kayalıkların üstünde taşların arasında sürekli yanan metan gazı alevidir. Kemer ilçe gezinizde İlginç bir yer görmek isteyenler için görülmesi gereken yerler arasındadır..

                                   4- Adrasan                                           

Adrasan, halk adıyla eski Çavuşköy, 2 kilometre uzunluğundaki kumsalı, Muhteşem doğası, Tekne turları ile Kumluca’ya yakın doğal güzelliklere sahip bir yerleşim birimidir. Adrasan Kalesi, Adrasan Plaj ve Koyları, Sahili, Ahşap Evleri, Koyları ve Suluada’sı ile muhteşem güzellikte bir yerdir.

                                    5- Olimpos                                            

‘Yüksek dağ’ anlamına gelen Olympos, “sönmeyen ateşin kenti” olarak da bilinir. Likya Birliği’nin önemli merkezlerindendir. Helenistik Dönem’de kurulan bu şehir korsanlardan temizlenerek M.Ö. 78’de Roma topraklarına katıldı. Yakınındaki doğal gazlar (metan) sürekli kendi kendine yandığı için, bu antik kent Çıralı Yanartaş önemli bir yer olmuştur. Olimpos Antik Kenti, Plajı, Tahtalı Dağ, Caretta Carettalar görülmesi gereken önemli yerleridir.

                                 6- Kemer Marina                                  

                                  7- Dinopark                                              

Göynük Beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Doğa ile iç içe bulunan bu yer milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş Dinozorların gerçeğine uygun bire bir boyutlarda üretilmiş maketleri sergilenmektedir. 30 dönümlük devasa bir alan içerisinde bulunan bu yerde belgesel ve filmlerde izlediğimiz dinozorların 26 hareketli – 30 Hareketsiz maketi bulunuyor. Dino Park alanını gezerken Dinozorların Yanlarından geçerken çeşitli sesler çıkartan bu devasa maketler özellikli çocuklar tarafından büyük ilgi görmektedir.

                            8- Göynük Kanyonu                                 

Doğal bir güzelliğe sahip olan kanyon, Kemer ilçesine 4 km uzaklıkta olup, içerisinde doğal güzellikler barındırmaktadır. Kanyon 4-5 km mesafe yürüyüş alanına sahiptir. Doğadaki huzuru içinde barındıran, su ve kuş sesleri ile yürürken size huzur veren, eşsiz manzaraya sahip bir yerdir. Trekking sayesinde Dünyanın en iyi 10 parkurundan biri olarak kabul edilen likya yolunun önem arz eden bir bölümü Göynük kanyonunun içinden geçmektedir.

                              9- Dolusupark                                           

Kiriş ile Çamyuva beldeleri arasında kalan bu yer Antalya ilinin En Çılgın Su Parkıdır. Kemer ilçesinin en büyük Kaydıraklı havuzlarının olduğu yerdir. Eğlenceli vakit geçirmek isteyenler dev kaydıraklarda kaymak için buraya gelmelidir.

                              10- Kemer Çarşısı                                  

Kemer’in Eğlence hayatı, Yeme İçme ve Alışveriş yapmak isteyenlerin buluştuğu bir yerdir. Özellikle akşam saatlerinde otellerde kalan yerli ve yabancı turistler bu çarşıya inerler. Burada aradığınız birçok marka ve mağaza bulunuyor. Tabi gece eğlence hayatı da oldukça tercih edilmektedir. Buradan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.