Kıble Dağı Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Rize Gezilecek Yerler

Kıble Dağı Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Rize Gezilecek Yerler

Sevgili  Seyyahlar bu yazımızda Rize’de bulunan Kıble Dağı  Cami’ne Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Cami Çevresi hakkında bilgiler vereceğiz.

                 Kıble Dağı Cami Hakkında Bilgiler               

Kıble Dağı Cami, Rize ilinin Güneysu ilçesinde, 1130 rakımda yer alan, konumu ve manzarasıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakan Cami’dir. Halk arasında Dua Tepesi olarak anılmaktadır. İstanbul Üsküdar’da inşa edilen Kuşkonmaz Camisi’nin (Şemsi Ahmet Paşa) birebir aynısı olan cami 2 yılda tamamlanmıştır.

Cami, ilk olarak 1800’lü yıllarda Moşula Mehmet Efendi ve Kuş Ahmed Efendi tarafından ahşap bir şekilde inşa edildiği fakat,1960 yılında camide yangın çıkması nedeniyle, Cami Yusuf Yılmaz Hoca Efendi tarafından tekrardan taştan yapılmıştır. Yıllar geçtikçe cami yenilenme ihtiyacı duyulan bu cami, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden yaptırılan cami, 2015 yılında şimdiki görünümüyle ibadete açılmıştır.

Caminin ismine Neden Kıble Cami deniliyor, Güneysu ilçesinde bakıldığında kıble yönünde olması ve ilçenin birçok yerinden görülebilmesi nedeniyle Kıble Dağı ismiyle anılmaktadır. Caminin etrafında yürüyüş parkuru, dinlenme alanı, konukların çay içebileceği park alanı ve mesire yerleri inşa edilerek, güzel vakit geçirmek isteyen vatandaşların buraya gelerek hem ibadet vazifesini yerine getiriyor hem de günün yorgunluğunu atıyorlar.

OKUMALISIN  Danyal Peygamber Cami Nerede - Nasıl Gidilir - Mersin

Kıble Cami ‘nde birçok yerde üstü açık ve kapalı mini banklar bulunuyor, buralarda piknik yapabilirsiniz. Piknik malzemelerinizi yanınıza getirirseniz burada güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca çocuklar için yapılmış oyun alanı bulunuyor. Cami Gerek bulunduğu konum olarak gerek manzarası gerekse mimarı yapı olarak muhteşem bir görünüme sahip. Rize’ye gezmek için geldiyseniz ve Güneysu – Kıble dağı Camii’ne uğramadan sakın buradan ayrılmayınız.

Gidecekler için ufak bir hatırlatma, Güneysu ilçe merkezinden uzak bir tepede bulunan cami oldukça dik bir tepededir. Aracınızla ortalama 20-25 dakikada gidebilirsiniz.

                   Kıble Dağı Cami’ne Nasıl Gidilir?           

Rize Merkezde Bulunan Kıble Dağı Köyü Dolmuşlarına binebilir, Kısa bir mesafe yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kendi Aracınızla gidecekseniz, Rize’den Güneysu ilçesine geldikten sonra merkezden ayrılan yolu takip edin sağa sola sapmadan tırmanmaya başlayacaksınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.